Co to jest łożysko poprzeczne?

Co to jest łożysko poprzeczne?

Szukając optymalnego rozwiązania, na pewno niejednokrotnie natknąłeś się na nazwę łożysko poprzeczne. Jeśli zastanawiasz się, co to jest łożysko poprzeczne, zapraszamy to przeczytania niniejszego artykułu.

 

 1. Czym jest łożysko poprzeczne?
 2. Jakie są rodzaje łożysk poprzecznych?
 3. Kiedy wykorzystujemy łożyska poprzeczne?

 

Grupa łożysk tocznych obejmuje łożyska w różnych wariantach. Najczęściej dzieli się je ze względu na kształt elementów tocznych. Ale równie istotny jest podział, który wyszczególnia nam modele poprzeczne i wzdłużne. Najpopularniejsze jest rozwiązanie poprzeczne i to dziś nim właśnie się zajmiemy.

 

Czym jest łożysko poprzeczne?

lozysko-poprzeczneAby odpowiedzieć na postawione wyżej pytanie, należy przypomnieć, że na łożysko działają dwie siły – siła wzdłużna i poprzeczna, inaczej osiowa i promieniowa. Zatem łożyska poprzeczne są komponentami, które przenoszą jedynie siły promieniowe i analogicznie modele wzdłużne – siły osiowe.

Siłami poprzecznymi nazywamy te siły, które są prostopadłe do osi wału. Kąt działania łożyska poprzecznego zwykle nie przekracza 45 stopni.

Porównując łożyska poprzeczne do innych komponentów, te pierwsze wyróżniają się przede wszystkim niższym oporem ruchu. I chociaż w teorii przenoszą jedynie siły promieniowe, dostępne są także rozwiązania mające zdolność do przyjmowania sił osiowych dwukierunkowych.

 

Jakie są rodzaje łożysk poprzecznych?

Na rynku znajdziesz szeroką gamę łożysk tocznych w wersji poprzecznej. Poniżej przedstawiamy pełną listę:

 • łożyska kulkowe zwykłe w wersji jednorzędowej lub dwurzędowej,
 • łożysko kulkowe skośne, jednorzędowe jednokierunkowe, jednorzędowe dwukierunkowe i dwurzędowe,
 • łożyska kulkowe samonastawne z otworem cylindrycznym lub stożkowym,
 • łożysko walcowe jednorzędowe i wielorzędowe,
 • łożyska stożkowe jednorzędowe, dwurzędowe i wielorzędowe,
 • łożysko igiełkowe masywne jednorzędowe i idwurzędowe,
 • standardowe łożyska igiełkowe, w tym cienkościenne, nastawne czy w wariancie złożenia,
 • łożysko baryłkowe jednorzędowe i dwurzędowe.

 

Kiedy wykorzystujemy łożyska poprzeczne?

Z reguły łożyska kulkowe i wałeczkowe w wersji poprzecznej są świetnym rozwiązaniem dla miejsc, w których naraża się je na wysokie prędkości obrotowe. Doskonale sprawdzą się również tam, gdzie od łożysk wymaga się jednocześnie niskiego poziomu tarcia. Właściwie komponenty poprzeczne znajdą zastosowanie w każdej gałęzi przemysłowej. Na przykład modele walcowe dwurzędowe poleca się urządzeniom precyzyjnym, szczególnie obrabiarkom. Ze względu na swoje parametry łożyska baryłkowe montuje się w aplikacjach, w których mechanizm musi mierzyć się z bardzo dużymi obciążeniami promieniowymi i umiarkowanymi osiowymi.

Zatem odpowiedź na powyższe pytanie jest prosta. Łożyska poprzeczne zastosujemy w aplikacjach, w których będą one spełniały wszystkie wymagania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.