Czym jest technologia RFID?

Czym jest technologia RFID?

Czym jest technologia RFID? Co to jest etykieta RFID? Czy warto zastąpić standardowe etykiety systemem RFID? Jeśli zastanawiasz się nad wdrożeniem RFID do swojego przedsiębiorstwa, koniecznie zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat tej technologii. Najważniejsze sprawy związane z systemem omawiamy w dzisiejszym wpisie.

 

  1. Co to jest technologia RFID?
  2. Czym są etykiety RFID?
  3. Jakie ma zalety system RFID?
  4. Gdzie można wykorzystać RFID?

 

RFID — czyli Radio-frequency identification — to technologia, dzięki której bezprzewodowo można rozpoznawać towary oznakowane etykietą RFID. To świetna alternatywa dla standardowych etykiet, którą coraz częściej wdrażają do swojego przedsiębiorstwa przeróżne branże — na przykład produkcyjne, transportowe czy związane z handlem detalicznym. Jakie zalety ma system RFID? Dlaczego warto zamienić standardowe kody kreskowe na technologię RFID? Szczegóły znajdziesz poniżej.

 

Co to jest technologia RFID?

technologia-rfidDziś technologię RFID uważa się za doskonałą alternatywę kodów kreskowych. Traktuje się ją właściwie jako następcę. Skąd to zainteresowanie? Chodzi przede wszystkim o możliwość bezdotykowej identyfikacji. System działa nawet wtedy, gdy pracownik znajduje się kilka metrów dalej od towaru, który chce zidentyfikować. Do identyfikacji wykorzystuje się przede wszystkim czytnik RFID, czyli urządzenie, przez które wysyła się wiązkę elektromagnetyczną w celu aktywowania tagu umieszczonego na etykiecie.

W rzeczywistym świecie system RFID umożliwia zatem nadanie produktom tak zwaną cyfrową tożsamość. RFID jest nie tylko skuteczny, ale i dokładny. Przyspiesza nie tylko codzienną pracę pracowników — na przykład na magazynie — ale i sprawia, że sama inwentaryzacja jest dużo szybsza i łatwiejsza.

 

Czym są etykiety RFID?

Aktualnie wyróżnia się dwa rodzaje wspomnianych tagów RFID. Pierwszy z nich to tag pasywny, a drugi aktywny. Najczęściej wykorzystuje się tak pasywny z tego względu, że nie posiada on żadnego źródła zasilania wewnętrznego. Tag pasywny zasila się w chwili, gdy łączy się z nim czytnik chipów RFID. Urządzenie wysyła do etykiety odpowiednie fale radiowe, które zasilają tag i dzięki temu jesteśmy w stanie odczytać informacje, które się na nim znajdują. Etykiety RFID mają znacznie dłuższą żywotność od standardowych rozwiązań, a dodatkowo mogą przechowywać większą ilość danych.

 

Jakie ma zalety system RFID?

Do zalet etykiet RFID i samej technologii zalicza się między innymi możliwość odczytywania danych z kilkumetrowej odległości — nawet do 12 metrów. Możemy jednocześnie czytać wiele znaczników, dzięki czemu bez problemu zaktualizujesz stany magazynowe w szybki i prosty sposób pod koniec swojej pracy. Dane odczytasz nawet wtedy, gdy sam tag znajduje się w środku kartonu.

Etykiety RFID oraz urządzenia mają jeszcze inne zalety. Przede wszystkim są to rozwiązania odporne na różnego rodzaju warunki otoczenia, w tym podwyższone temperatury, pył czy wilgoć. Sam odczyt nie ulega żadnemu pogorszeniu nawet wtedy, gdy tag będzie zabrudzony. Technologia RFID nie tylko jest w stanie zautomatyzować każdą pracę, ale i zwiększyć jej efektywność. Zapewnia także bezpieczeństwo wszystkich danych, które zostały zapisane, pozwala na bezproblemową identyfikację pojazdów i towarów.

 

Gdzie można wykorzystać RFID?

Gdzie właściwie można wykorzystać RFID? System jest doskonałą opcją dla handlu detalicznego, dystrybucji, transportu, lotnictwa czy dla firm kurierskich. Ponadto technologia RFID znajdzie zastosowanie w przeróżnych branżach produkcyjnych, instytucjach zdrowotnych i rządowych, a nawet w branży IT. RFID wybiera się wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się między innymi kody kreskowe. To właśnie tego rodzaju etykiety można z powodzeniem zastąpić bezpieczniejszym, łatwiejszym i skuteczniejszym rozwiązaniem.

1 thought on “Czym jest technologia RFID?”

  1. W technologię RFID zdecydowanie warto zainwestować, chociaż w różnych sytuacjach może być konieczność zastosowania różnych rozwiązań. Przed samą inwestycją najlepiej jest skonsultować swoje potrzeby i pomysły z doświadczoną firmą. U nas można to zrobić bezpłatnie, dlatego jeśli ktoś zastanawia się nad sensem i możliwościami wdrożenia RFID w swoich warunkach, zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.