Czym są łożyska wałeczkowe?

Czym są łożyska wałeczkowe?

Łożyska wałeczkowe to grupa łożysk, wyposażonych w elementy toczne w postaci wałeczków. Te jednak – w zależności od modelu – mogą przybierać nieco odmienne kształty. To z kolei sprawia, że różnią się między sobą pewnymi parametrami. Jakimi? Odpowiedź znajdziesz w niniejszym artykule.

 

  1. Łożyska walcowe
  2. Wydajne łożyska baryłkowe
  3. Niezawodne łożysko stożkowe
  4. Precyzyjne łożyska igiełkowe

 

Łożyska toczne to grupa obejmująca wszystkie łożyska, które mają elementy toczne. Główny podział komponentów tego rodzaju wyróżnia modele kulkowe i wałeczkowe. I o ile we wszystkich komponentach kulkowych elementy toczne mają identyczny kształt, o tyle w wariancie wałeczkowym kształt może się nieco różnić. Dziś zajmiemy się podziałem łożysk wałeczkowych i krótką charakterystyką poszczególnych rozwiązań.

 

Łożyska walcowe

lozysko-walcoweNiewątpliwie z grupy łożysk wałeczkowych, najpopularniejsze są łożyska walcowe, zbudowane z dwóch pierścieni – zewnętrznego i wewnętrznego, a także elementów tocznych kształtem przypominających walec. Podczas obrotu wspomniane elementy toczne mają liniowy kontakt z bieżnią. Komponenty precyzyjnie przenoszą obciążenia poprzeczne. Ze względu na swoje właściwości, łożysko walcowe doskonale sprawdzi się w aplikacjach wymagających zdolności do osiągania bardzo wysokich prędkości obrotowych.

 

Wśród łożysk walcowych wyróżniamy modele jedno-, dwurzędowe i wzdłużne. Dostępne są także rozwiązania bez obrzeży na pierścieniach. Dzięki takiej konstrukcji łożyska mogą przemieszczać się w dwóch kierunkach. W ofertach często możesz znaleźć także komponenty posiadające dwa obrzeża na jednym pierścieniu. Ta ewentualność pozwala na przenoszenie obciążeń w kierunku wzdłużnym.

 

Wydajne łożyska baryłkowe

lozysko-barylkowe-dwurzedoweElementy toczne w łożyskach tego rodzaju kształtem przypominają – jak sama nazwa wskazuje – baryłki. Boczna część zaś projektowana jest w kształcie sferycznym. Zarówno elementy toczne, jak i pierścień wewnętrzny mogą podczas pracy się wychylać. Możliwość tę uzyskano dzięki zastosowaniu kulistej bieżni w zewnętrznym pierścieniu. Popularne łożyska baryłkowe przenoszą wysokie obciążenia wzdłużne oraz poprzeczne i to w obu kierunkach.

 

Ze względu na swoje parametry i specyficzną budowę łożyska baryłkowe doskonale sprawdzają się w maszynach wielkogabarytowych.

 

Niezawodne łożysko stożkowe

lozysko-stozkoweNazwa stożkowe wzięła się oczywiście od kształtu elementów tocznych. W łożyskach tych podobny kształt ma także bieżnia. Komponenty stożkowe przenoszą obciążenia osiowe oraz promieniowe. Odznaczają się wyjątkową dokładnością ruchu i precyzyjną pracą. Z reguły łożysko stożkowe jest wariantem rozdzielnym. Oznacza to, że zarówno pierścień wewnętrzny, jak i zewnętrzny może być montowany niezależnie od siebie nawzajem.

 

 

Precyzyjne łożyska igiełkowe

lozysko-igielkowePrecyzyjne łożyska igiełkowe są dosyć specyficznym rozwiązaniem. Elementy toczne wykorzystywane w tym modelu mają mniejszą średnicę od długości. Tak – kształtem przypominają typowe igiełki. Ze względu na niewielki przekrój poprzeczny, doskonale sprawdzą się w mocno ograniczonych miejscach. Ponadto łożysko igiełkowe wykazuje wysoką odporność na brak osiowości, a także doskonale radzi sobie przy pracy ciągłej. Do zalet tego rozwiązania zalicza się także zdolność do osiągania bardzo dużych prędkości.

Standardowe łożyska igiełkowe znajdą zastosowanie między innymi w maszynach o mniejszych gabarytach, w maszynach drukarskich, narzędziach elektrycznych i innych urządzeniach pneumatycznych. Ponadto stosowane są na przykład w samochodach, a dokładniej w wirniku alternatora.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.