Elementy łożyska tocznego

Elementy łożyska tocznego

Leonardo da Vinci był za mądry na swoje czasy i niedoceniony. A to przecież on pierwszy odkrył łożysko!

  1. Budowa łożyska tocznego
  2. Rodzaje łożysk tocznych
  3. Fabryka łożysk tocznych w Polsce

Pomijając kamienne łożyska ślizgowe wykorzystywane w neolicie czy łożyska drewniane, powszechnie uważa się, że to Leonardo da Vinci jako pierwszy odkrył łożysko, a przynajmniej w takiej formie, w jakiej znamy go dziś. Łożyska zrewolucjonizowały przemysł wiele lat po Leonardzie. Pierwszy model kulkowy powstał i został użyty dopiero w 1791 roku.

 

Budowa łożyska tocznego

Budowa łożyska tocznego jest niezwykle prosta. Mechanizm składa się z dwóch pierścieni – wewnętrznego i zewnętrznego, bieżni i elementów tocznych. Pierścień wewnętrzny umieszcza się zazwyczaj na wale, zaś część zewnętrzną na przykład w oprawie. Elementy toczne w kształcie kulek, baryłek, igiełek, stożków czy walca, znajdują się w łożysku nie bez przyczyny. Ich zadaniem jest wprowadzanie pierścieni w obrót względem siebie.
Elementy toczne wpływają także na parametry całej konstrukcji. W zależności od tego, który model wybierzemy, charakterystyka całego łożyska tocznego może ulec zmianie. Na przykład model kulkowy przystosowany jest do przenoszenia obciążeń osiowych i promieniowych, podczas gdy walcowe tylko i wyłącznie promieniowe. Podczas dokonywania zakupów warto poznać dokładnie właściwości każdego modelu lub skorzystać z pomocy naszych specjalistów.

 

Rodzaje łożysk tocznych

Podziały łożysk tocznych dokonywane są według różnych kryteriów. Najpopularniejszy sposób dotyczy elementów tocznych i tak też produkty podzieliliśmy w naszym sklepie technicznym Zaopatrzenie24. I tym samym dostępne są łożyska:

  • hybrydowe
  • kulkowe
  • stożkowe
  • igiełkowe
  • baryłkowe
  • walcowe

Oprócz tego w podkategoriach wyszczególniliśmy typowe łożyska do wrzecion, samonastawne czy liniowe.

Najbardziej popularne wśród naszych klientów są uniwersalne łożyska kulkowe. Zaproponowane produkty pochodzą tylko i wyłącznie od sprawdzonych producentów. Bez względu na to, czy interesują Cię tanie łożyska Wrocław, czy szukasz nieco droższych i skuteczniejszych alternatyw, każdy klient jest w stanie znaleźć optymalne rozwiązanie.

 

Fabryka łożysk tocznych w Polsce

Najpopularniejsza fabryka w Polsce to niewątpliwie FŁT Kraśnik. Powstała w 1938 roku jako zakład produkujący amunicję. Dopiero 10 lat później – w 1948 – zaczęto konstruować w niej łożyska. Nie sposób nie wspomnieć, że w przeciągu lat budowano dookoła bloki mieszkalne dla pracowników i w pewnym momencie Kraśnik został okraszony małym miasteczkiem fabrycznym.
Jako że łożyska to elementy maszyn i innych urządzeń, które powinny być trwałe i niezawodne, od samego początku przedsiębiorstwo dba o jakość swoich produktów. Po dziś dzień przeprowadzane są specjalne badania, w poszukiwaniu coraz to nowszych rozwiązań zarówno konstrukcyjnych, jak i w samej produkcji.

 

Oferta

Oferta internetowej hurtowni technicznej Zaopatrzenie24 obejmuje przede wszystkim łożyska kulkowe FŁT, a także modele igiełkowe i stożkowe. Staramy się stale poszerzać naszą ofertę, więc nie wykluczone, że w najbliższym czasie również i lista produktów firmy FŁT Kraśnik ulegnie powiększeniu. Jeśli chcesz być na bieżąco, koniecznie zapisz się do naszego Newslettera – otrzymasz aż 5% rabatu na kolejne zakupy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.