Jak dbać o łożyska toczne?

Jak dbać o łożyska toczne?

Wybór odpowiedniego łożyska do aplikacji nie daje 100% gwarancji płynnej i bezawaryjnej pracy. Aby zapewnić maksymalną skuteczność i długą żywotność, musisz odpowiednio dbać o łożyska toczne.

 

    1. Wymiana uszkodzonego łożyska
    2. Błędy, które szkodzą łożyskom
    3. Dlaczego warto dbać o łożyska?

 

Jeśli nie dbasz o łożyska, znacząco skracasz ich żywotność. Mimo zapewnień producenta, mechanizm może ulec awarii znacznie szybciej, niżbyś się tego spodziewał. Po co narażać się na dodatkowe koszty, skoro wystarczy dobrać odpowiedni model do aplikacji i należycie o niego dbać, w zamian otrzymując efektywność?

 

Wymiana uszkodzonego łożyska

Łożysko zawsze należy wymienić, gdy zostało uszkodzone. Zepsuty mechanizm nie tylko nie jest efektywny, ale może zaszkodzić również innym częściom maszyny. O ile w ogóle będzie chciał w dalszy sposób jakkolwiek z nią współpracować. Jeśli słyszysz nietypowe dźwięki podczas pracy urządzenia, koniecznie sprawdź stan łożyska. Wyższy hałas jest jednym z kilku oznak, że produkt został uszkodzony. Kiedy już wymontujesz łożysko, sprawdź jego stan techniczny i wizualny. Każde odstępstwo od jego pierwotnego wyglądu może świadczyć o tym, że towar wymaga wymiany.
Aby zapobiec nieplanowanym przestojom, spowodowanym przez szybsze zużycie się łożyska, należy o nie odpowiednio zadbać i przeprowadzać również bieżące kontrole stanu technicznego.

 

Błędy, które szkodzą łożyskom

Kupiłeś odpowiedni model łożyska, a mimo to nie spełniło Twoich oczekiwań, ulegając awarii lub zużywając się znacznie szybciej, niż obiecywał producent? To znak, że gdzieś po drodze – od montażu zaczynając – popełniłeś błąd. Oto lista najczęściej popełnianych błędów, których należy się wystrzegać.

 

Błędny montaż, demontaż oraz niepoprawne ustawienie

Konsekwencji złego montażu łożyska jest wiele. Pomijając już nieefektywną pracę, na samym mechanizmie mogą pojawić się pęknięcia czy wgniecenia, a temperatura pracy jest znacznie wyższa, niż powinna być w prawidłowych okolicznościach. Podczas montażu musimy poprawie ustawić łożysko, inaczej narażamy system na niewspółosiowości, które z kolei prowadzą do przegrzania.
Pęknięcia, wgniecenia, przegrzanie – to wszystko zawsze prowadzi do uszkodzenia łożyska i konieczności jego wymiany.

 

Niepoprawne smarowanie

Niepoprawne smarowanie wiąże się ze źle dobranym środkiem smarnym lub metodą jego wprowadzania. W takim przypadku najczęściej dochodzi do przegrzania mechanizmu i powstania na jego bieżniach odbarwień. Aby tego uniknąć, należy dobierać odpowiednie smar do łożysk, optymalne rozwiązanie w sprawie samego smarowania, a także pilnować odstępów między smarowaniami.

 

Zbyt duże obciążenie łożyska

Zbyt duże obciążenie także ma na łożysko toczne negatywny wpływ. Jednakże jest to błąd związany ze złym doborem mechanizmu. Jeśli borykasz się z takim problemem, według specjalistów wystarczy, że przebudujesz łożysko lub zmniejszysz poziom obciążenia.

 

Przegrzanie oraz zmęczenie łożysk

Przegrzanie, które objawia się odbarwianiem i deformacją mechanizmu, jest konsekwencją wspomnianego już zbyt dużego obciążenia, za dużych temperatur, a także niepoprawnego dopasowania lub za ciasnego pasowania. Natomiast konsekwencją zmęczenia łożyska są odpryski i/lub pęknięcia oraz wzrost wibracji i również wyższy hałas. Jeżeli cokolwiek z wymienionych objawów występuje, łożysko należy wymienić. Aby temu zapobiec wystarczy dobrać odpowiedni model do obciążenia.

 

Zanieczyszczenia oraz korozje

Zanieczyszczenia i korozje nie muszą wcale dotyczyć tylko i wyłącznie miejsc charakteryzujących się trudnymi warunkami otoczenia. Aby uchronić łożysko przed tymi czynnikami, warto dobierać optymalne uszczelnienia. Ponadto jeśli szukasz łożyska tocznego, które od samego początku będzie pracowało w ekstremalnych warunkach, zwróć uwagę na modele do tego przystosowane.

 

Uszkodzenia elektryczne

Uszkodzenia elektryczne spowodowane przez prąd przemienny lub stały, pojawiają się w urządzeniach… elektrycznych. Specjalne powłoki nie zawsze okazują się najlepszym rozwiązaniem, ponieważ łatwo je zniszczyć przy montażu. Dziś na rynku można znaleźć, chociażby łożyska hybrydowe, wyposażone w ceramiczne elementy toczne, które same w sobie stanowią najlepszą izolację przed prądami błądzącymi. Dużą popularnością cieszą się modele, których kulki zrobiono z nieprzewodzącego azotku krzemu.

 

Niepoprawna obsługa oraz błędne przechowywanie łożysk tocznych

Łożyska należy utrzymywać w czystości i w odpowiednich warunkach, nawet gdy nie pracują. Prawidłowe przechowywanie ma na celu chronić produkt przed wilgocią oraz różnymi zanieczyszczeniami. Jeśli kupiłeś łożysko, ale nie planujesz go od razu montować, nie rozpakowuj towaru, bo możesz niepotrzebnie narazić go na korozję. Niekorzystny wpływ na łożysko, a właściwie na trwałość i samą jakość smaru mają także wyższe temperatury.

 

Dlaczego warto dbać o łożyska?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – oczywiście, że tak! Dbając o łożysko, zapewniasz maszynie płynne i bezawaryjne działanie, eliminujesz ryzyko wystąpienia nieplanowanych przestojów i tym samym jesteś w stanie zaoszczędzić pieniądze, ponieważ nie musisz wydawać ich na serwis i nowe części zamienne. Już sama wizja niższych kosztów eksploatacyjnych jest bardzo dobrym argumentem.

 

 

Szukasz niecodziennych rozwiązań? Bez względu na to czy potrzebujesz łożyska Warszawa czy interesuje Cię dostawa w głąb Bieszczad – nasze produkty docierają do każdego zakątka Polski! Sprawdź ofertę na łożysko toczne w hurtowni internetowej Zaopatrzenie24 już dziś!