Jak dobrać i konserwować koła pasowe?

Jak dobrać i konserwować koła pasowe?

Zastanawiasz się, jak dobrać koła pasowe? A może szukasz informacji na temat konserwacji? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w niniejszym artykule. Zapraszamy!

 

  1. O kołach pasowych słów kilka
  2. Jak dobrać koło pasowe?
  3. Konserwacja kół pasowych

 

Sprawne i odpowiednio dobrane komponenty dają gwarancję niezawodnej i bezbłędnej pracy każdej maszynie przemysłowej. Dlatego właśnie przed inwestycją warto poznać podstawowe informacje na temat interesujących nas elementów i mieć pewność, że wybieramy optymalne rozwiązanie. Podobnie rzecz wygląda z kołami pasowymi, które współpracując z pasami napędowymi, tworzą skuteczny, większy system. Dziś omówimy pokrótce, jak wybierać koła pasowe i jak o nie dbać, by nie skracać ich okresu eksploatacyjnego.

 

O kołach pasowych słów kilka

Standardowe koła pasowe są częścią przekładni pasowej, którą tworzą w połączeniu z pasami napędowymi. Komponenty tego rodzaju określa się kołami czynnymi i biernymi. Jedno z nich odgrywa rolę elementu napędzającego urządzenie, drugie jest przez nią napędzane.
Klasyczne koło pasowe zbudowane jest z piasty i wieńca. Na rynku dostępne są rozwiązania wyposażone w ramiona. Produkty te produkuje się metodą odlewania, a później się je odpowiednio obrabia i zabezpiecza między innymi przed zużyciem. Zatem ostatnim etapem produkcji jest szlifowanie i hartowanie, mocno skupiając się szczególnie na powierzchniach, które stykają się z pasem napędowym.

Rodzaje kół pasowych

Aktualnie wyróżniamy kilka rodzajów kół pasowych. Dostępne są modele gładkie, zębate, wyposażone w pojedynczy rowek i wielorowkowe.

Jak dobrać koło pasowe?

Z reguły koło pasowe dobieramy na podstawie rodzaju pasa napędowego, który musimy zastosować. I tym samym modele płaskie współpracują z pasami odznaczającymi się gładką i jednolitą powierzchnią. Klasyczne pasy klinowe łączy się zwykle z kołami wyposażonymi w rowek. I analogicznie rozwiązania zębate współpracują z kołami zębatymi, a wielorowkowe – z wielorowkowymi.

 

Jak dobrać koło pasowe?

W pierwszej kolejności musimy wziąć pod uwagę parametry i wymagania maszyny. W tym miejscu zwracamy uwagę na przestrzeń i dobieramy rozmiar koła. Jeśli wybierzemy nieodpowiednią średnicę, możemy mieć problem z montażem. Ponadto źle dobrane koło nie będzie działało prawidłowo i szybko ulegnie awarii.
Wybierając koło pasowe musimy zwrócić uwagę także na prędkość obrotów oraz przełożenie przekładni. Te dwa czynniki są mocno związane z doborem pasa napędowego. Następnie sprawdź, czy interesujące Cię rozwiązanie sprawdzi się przy obciążeniach, które występują w Twojej maszynie.

 

Konserwacja kół pasowych

O koła pasowe – tak samo, jak o inne elementy maszyn – należy regularnie dbać. Dzięki temu ich okres eksploatacyjny będzie długi, nie zużyją się za szybko i tym bardziej nie ulegną awarii. Poleca się, by kontrolować ich stan techniczny po 60 000 km przebiegu. Oczywiście, jeśli jest taka potrzeba, kontrolę można przeprowadzać częściej. Pamiętaj o tym, by wymienić zużyte koło w momencie, gdy zauważysz, że uległo uszkodzeniu, nawet jeśli w dalszym ciągu pracuje. Zniszczone koło pasowe ma negatywny wpływ na stan techniczny pasa napędowego.
Kiedy sprawdzamy stan techniczny kół pasowych i te nie wykazują żadnych uszkodzeń i zniszczeń, warto jednak je nieco odświeżyć. W takiej sytuacji wystarczy precyzyjnie umyć komponent i równie dokładnie odtłuścić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.