Potrzebujesz prowadnicy? Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę, by wybrać tę odpowiednią? To idealnie trafiłeś! Dziś spróbujemy odpowiedzieć właśnie na to pytanie: jakie są kryteria doboru prowadnicy marki Hiwin?
Marka Hiwin cieszy się dużą popularnością na rynkach międzynarodowych. Dlatego postanowiliśmy stworzyć mini-poradnik, którego zadaniem będzie odpowiedzenie na często zadawane pytanie, a mianowicie w jaki sposób dobiera się prowadnicę?
Na samym początku musimy określić warunki działania. Czyli interesuje nas:
- maksymalna przestrzeń montażowa;
- wymagana dokładność;
- żądana sztywność;
- typ obciążenia (w tym wielkość, kierunek i miejsce przyłożenia);
- droga i prędkość przesuwu oraz przyspieszenie;
- częstość użytkowania;
- wymagana trwałość;
- warunki zewnętrzne;
- ilość i rozstaw szyn, ilość wózków;
Następnie sprawę mamy nieco ułatwioną, bowiem jeśli zdecydowaliśmy się na prowadnicę Hiwin, producent podaje nam konkretne maszyny i urządzenia, do których przystosowana została dana seria. I tym samym:
- seria HG – centra obróbkowe, tokarki, szlifierki, frezarki;
- seria EG – precyzyjne przyrządy pomiarowe, technika automatyzacyjna, transportowa, obróbka drewna, przemysł półprzewodników;
- seria MGN/MGW – technika medyczna, miniaturyzacyjna, przemysł półprzewodników;
- seria RG – centra obróbki, maszyny i urządzenia, które wymagają dużego poziomu sztywności i wtryskarki;
Kolejnym krokiem jest określenie klasy dokładności. Dobiera się ją w zależności od wymogów maszyny. W przypadku zespołów liniowych marki Hiwin, poziom dokładności określany jest w następujący sposób:
- C – klasa normalna;
- H – klasa wysoka;
- P – klasa precyzyjna;
- SP – klasa superprecyzyjna;
- UP – klasa ultraprecyzyjna;
Równie istotnym punktem jest określenie wielkości i liczbę wózków tocznych. Jest to zależne między innymi od wartości empirycznych i typu obciążenia. Następnie musimy obliczyć maksymalne obciążenie wózków i określić naprężenie wstępne, które jest zależne między innymi od wymagań związanych ze sztywnością oraz dokładnością danej powierzchni montażowej. Natomiast aby określić sztywność, trzeba obliczyć odkształcenie, do czego potrzebna nam jest tabela sztywności. W tym miejscu należy zapamiętać, że parametr ten wzrasta, gdy zwiększa nam się naprężenie wstępne i wymiary prowadnicy.
Kolejnym czynnikiem jest obliczenie żywotności. Do tego potrzebujemy informacji na temat prędkości oraz częstotliwości przesuwu. I na sam koniec dobieramy rodzaj smarowania. Do wyboru mamy smary (przez gniazdo smarowe) lub oleje (przez przewód przyłączowy).
Wszelkie wzory do wykonywania obliczeń są dostępne w każdym katalogu związanym z prowadnicami. Jeśli masz dodatkowe pytania, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Numery telefoniczne są podane na naszej stronie internetowej Zaopatrzenie24.
Spędziłem niejedną noc próbując dobrać prowadnicę aż trafiłem na ten artykuł. Kto by się spodziewał, że jest to takie proste… Naturalnie zakupię ją w waszym sklepie 😉
Mimo, że po przeczytaniu artykułu dalej nie byłem pewny, błyskawicznie pomogła mi obsługa klienta. Jesteście najlepsi!
Świetnie wytłumaczone, pozdrawiam