Jak dobrać uszczelnienie przemysłowe wałów? Na co zwrócić uwagę, decydując się na odpowiednią konstrukcję i materiał uszczelnienia? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury niniejszego wpisu.
- Jakie uszczelnienia promieniowe i osiowe wałów są dostępne?
- Na co zwrócić uwagę dobierając uszczelnienie przemysłowe?
Tytułowe uszczelnienia przemysłowe wałów, to elementy, które wykorzystuje się do uszczelniania przestrzeni znajdujące się pomiędzy elementem nieruchomym i wirującym lub między dwoma częściami, które są w ruchu względnym. Jakie rodzaje uszczelnień można znaleźć na rynku? W jaki sposób wybrać odpowiednią opcję? Na pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.
Jakie uszczelnienia promieniowe i osiowe wałów są dostępne?
Uszczelnienia przemysłowe to niezwykle ważne elementy, które w wielu przypadkach odgrywają ważną rolę. Do ich zadań zalicza się przede wszystkim utrzymywanie środka smarnego w odpowiednim miejscu. Ponadto uszczelnienie przemysłowe wałów skutecznie chronią wnętrze poszczególnych elementów przed zanieczyszczeniami. Mogą służyć również do rozdzielania dwóch substancji czy zagwarantowania odpowiedniego uszczelnienia pod ciśnieniem.
Jeśli zależy Ci na tym, aby uszczelnienia przemysłowe były przez cały czas skuteczne, muszą pracować tak, aby mieć zapewnione niskie tarcie i zużycie bez względu na warunki robocze i środowiskowe. Z tego powodu producenci dostarczają swoim klientom przeróżne rozwiązania. Jakie typy uszczelnień można zatem znaleźć na rynku?
Do uszczelnień promieniowych wałów zalicza się następujące opcje:
- uszczelnienie przeznaczone do ogólnego zastosowania przemysłowego: np. elastomerowa warga uszczelniająca, warga uszczelniająca z PTFE,
- uszczelnienia przeznaczone do pracy w ciężkich warunkach,
- uszczelnienie kasetowe.
Wśród uszczelnień osiowych wałów natomiast w ofercie marki SKF — i u innych producentów, znajdziesz:
- uszczelnienia z powierzchniami czołowymi metalowymi,
- uszczelnienie sworzni łańcuchów gąsienic,
- osiowe uszczelnienia zaciskane,
- pierścień uszczelniający typu V.
Na co zwrócić uwagę dobierając uszczelnienie przemysłowe?
Chcesz kupić uszczelnienie techniczne, ale nie wiesz właściwie, które rozwiązanie wybrać? Wpływ na konstrukcję i materiał na wiele czynników związanych z warunkami pracy i otoczenia. Do najważniejszych zalicza się następujące parametry:
- prędkość,
- temperatura,
- rodzaj środka smarnego
- różnica ciśnień,
- kierunek ustawiania uszczelnienia, a mianowicie orientacja pozioma czy pionowa?
- niewspółosiowość wału oraz bicie.
Uszczelnienie utrzymujące środek smarny
Smar plastyczny to preparat wyróżniający się wysoką lepkością. To oznacza, że łatwo utrzymuje się w łożyskowaniach, a zatem w większości przypadków wystarczającym uszczelnieniem przeznaczonym do utrzymywania środka smarnego wystarczy rozwiązanie typu V lub uszczelnienie pozbawione sprężyny zaciskowej. Natomiast olej ma z reguły niską lepkość, przez co nieco trudniej utrzymać go w łożyskowym węźle. To sprawia, że lepszą opcją do utrzymywania środka smarnego będzie promieniowe uszczelnienie przeznaczone do ogólnego zastosowania przemysłowego z prostą wargą uszczelniającą. Uszczelnienia z metalowymi powierzchniami doskonale sprawdzą się w ciężkich warunkach pracy. Można wykorzystać je zarówno do utrzymywania smary plastycznego, jak i oleju.
Zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami
Jak wspominaliśmy, zadaniem uszczelnienia przemysłowego jest również ochrona przed zanieczyszczeniami. Jeśli ten aspekt jest bardzo istotny w danej aplikacji, należy zdecydować się na opcję zabudowaną wargą uszczelniającą, która jest skierowana na zewnątrz. Do odrzucania zanieczyszczeń świetnie sprawdzą się między innymi pierścienie uszczelniające typu V.
Jakie uszczelnienie przy ograniczonej przestrzeni?
Jakie uszczelnienie wybrać, jeśli mamy do czynienia z ograniczoną przestrzenią? Sporą popularnością w tym przypadku cieszą się pierścienie uszczelniające typu V z tego względu, że można umieszczać je na zewnątrz miejsca uszczelnienia.