Jak prawidłowo dobrać pasek napędowy do kosiarki? Jak sprawdzić stopień zużycia komponentu zamontowanego w naszej kosiarce? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, znajdziesz je w dzisiejszym artykule. Już teraz zapoznaj się z jego treścią!
- Jak dobrać pasek napędowy do kosiarki?
- Jak sprawdzić stopień zużycia zamontowanego w kosiarce pasa napędowego?
Przełom zimy i wiosny to idealny czas na wyciągnięcie swoich narzędzi ogrodniczych i sprawdzenie ich stanu technicznego. To bardzo ważne, aby – kiedy tylko narzędzie jest potrzebne – nie okazało się, że nie możemy wykonać pewnych czynności w naszym ogrodzie przez niesprawne urządzenie. Jeśli chodzi o kosiarki, najczęściej zużyciu ulegają w nich pasy napędowe. Jak dobrać pasek napędowy do kosiarki? Zanim odpowiemy na to pytanie, przypomnijmy, jak ogólnie działa komponent tego rodzaju w kosiarkach.
Jak dobrać pasek napędowy do kosiarki?
Pasy napędowe wykorzystuje się w przeróżnych urządzeniach i maszynach przemysłowych. Znajdują zastosowanie także w rozwiązaniach z zakresu branży rolniczej czy ogrodniczej – między innymi właśnie w kosiarkach. Komponenty, które montuje się w kosiarkach różnią się od elementów pracujących w maszynach przemysłowych głównie tym, że są bardziej elastyczne oraz mają także wyższą przyczepność. Łączy się je z kołem pasowym i tym sposobem tworzy przekładnię, która odpowiada za przenoszenie ruchu. Dobry, nieuszkodzony pasek klinowy – bo takie właśnie wykorzystuje się z reguły w kosiarkach – gwarantuje płynną pracę i sprawia, że poszczególne elementy nie mają problemów z przejmowaniem dużych obciążeń.
Ogólnie standardowy pas klinowy zbudowany jest z trzech warstw, a mianowicie warstwy nośnej,poadtnej i tkaninowo-gumowej. Tę pierwszą warstwę wykonuje się ze stalowych lub poliamidowych linek, drugą natomiast z kauczuku lub gumy. Całość owija się zawulkanizowaną płócienną lub kordową taśmą. Warto również wiedzieć, że warstwa podatna odpowiada między innymi za elastyczność całego paska klinowego. Zadaniem trzeciej warstwy natomiast – tkaninowo-gumowej – jest zagwarantowanie optymalnej odporności na te czynniki, które w danej aplikacji mogą negatywnie działać na cały komponent – na przykład zmiany temperatury, szkodliwe substancje chemiczne, środki smarne czy zanieczyszczenie.
W kosiarkach najczęściej montuje się pasy klinowe, które na rynku można znaleźć w kilku wersjach. Do najpopularniejszych zalicza się modele klasyczne, uzębione, wąskoprofilowe i szerokoprofilowe. Między sobą komponenty te różnią się nieco konstrukcją i możliwościami. Jaki rodzaj paska klinowego sprawdzi się w Twojej kosiarce? Aby odpowiedzieć na to pytanie, sprawdź stary pasek, który zdemontowałeś ze swojego urządzenia. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jakie rozwiązanie wybrać. Koniecznie zwróć uwagę także na numer fabryczny, który producenci umieszczają z reguły na swoich paskach. Jeśli nie jest on już widoczny, możesz także dopasować odpowiedni produkt, biorąc pod uwagę numer VIN znajdujący się na silniku Twojej kosiarki.
Jeśli nie masz wspomnianych wyżej danych, dzięki którym mógłbyś z łatwością dobrać odpowiedni pas klinowy, polecamy wybrać się do sklepu technicznego ze starym paskiem, aby skorzystać z pomocy techników. W przypadku składania zamówienia przez Internet, pamiętaj, aby wybrać odpowiedni rozmiar komponentu. W takiej sytuacji musisz dokładnie zmierzyć swój pasek klinowy. Jak to zrobić? Polecamy wykorzystać do tego suwmiarkę, miarkę lub sznurek. Narzędzie należy przyłożyć do paska, który jest delikatnie napięty i sprawdzić, jaka jest jego szerokość, długość oraz wysokość.
Jak sprawdzić stopień zużycia zamontowanego w kosiarce pasa napędowego?
Pasy klinowe mają swoją określoną żywotność, ale w przypadku kosiarek i innych podobnych urządzeń, ciężko jest określić, kiedy będziemy musieli zastąpić stary komponent nowym. Aby jednak uniknąć awarii w najmniej nieoczekiwanym momencie, koniecznie kontroluj regularnie stan techniczny paska klinowego i nie dopuść do tego, aby w trakcie pracy kosiarki element ten się zerwał. Zwracaj szczególnie uwagę na to, czy na pasku nie dochodzi do ewentualnych mikropęknięć.
Kiedy wymienić zużyty pasek klinowy w kosiarce na nowy? Jeśli słyszysz, że Twoja kosiarka zaczyna pracować głośniej, szczególnie przy wysokim poziomie wilgotności oraz w niskiej temperaturze, koniecznie sprawdź stan techniczny pasa napędowego. Głośniejsza praca czy charakterystyczny pisk to klasyczne sygnały, że pasek napędowy uległ zużyciu. Najczęściej do takich odgłosów dochodzi w sytuacji, gdy wierzchnia warstwa komponentu jest zbyt wytarta i ślizga się na rolkach oraz pasowych kołach. Warto jednak sprawdzić przyczynę głośniejszej pracy i pisku, bo niekiedy mogą to być skutki słabego naprężenia czy zanieczyszczenia powierzchni pasa napędowego.