Jak zmierzyć pasek klinowy?

Jak zmierzyć pasek klinowy?

Szukasz nowego pasa napędowego, ale nie masz pojęcia, co oznaczają symbole podawane przy produktach? A może nie wiesz, jak zmierzyć pasek klinowy prawidłowo? Dziś przedstawiamy podstawowe informacje na ten temat.

 

  1. Jak zmierzyć długość paska klinowego?
  2. Co oznaczają symbole na paskach klinowych?

 

Pasy napędowe muszą być prawidłowo dobrane do aplikacji. Dotyczy to nie tylko rodzaju komponentu, ale oczywiście długości. Zatem, jak poprawnie zmierzyć pasek klinowy i co oznaczają symbole, które przy produktach tego rodzaju się pojawiają? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

 

Jak zmierzyć długość paska klinowego?

pasek-klinowyKupując pasek klinowy, musimy podać informacje na temat interesującego nas profilu oraz długości. Profilem nazywa się przekrój klina, który jest wymagany przy wybieraniu typu komponentu. Na rynku znajdziesz pasy klinowe oznaczone symbolem A, B, C, D, E, Z, 4, 5, 6, 8, rozwiązania wąskoprofilowe uzębione, które oznacza się XPC, XPA, XPZ, XPA oraz standardowe wąskoprofilowe SPA, SPC i SPB.

Z łatwością pas klinowy możemy zmierzyć, wykorzystując miarkę krawiecką. Wystarczy owinąć miarką zewnętrzną stronę komponentu i odczytać pomiar. Innym, równie często polecanym sposobem, jest użycie zwykłego sznurka. Następnie sznurek przenosimy na miarę, którą mamy pod ręką – na przykład budowlaną metrówkę.
Nierzadko profil oraz długość zewnętrzna wystarczają, by dobrać odpowiednie rozwiązanie. Warto jednak mieć świadomość, jak odczytywać poszczególne symbole.

 

Co oznaczają symbole na paskach klinowych?

Przy pasach klinowych – właściwie przy każdego rodzaju paskach napędowych – podawane są pewne oznaczenia, które mogą sprawić problem w ich poprawnym odczytaniu. Co oznaczają te symbole? Odpowiemy na następującym przykładzie:

 

A/13 1750 Li (A69), gdzie:

  • A oznacza profil pasa,
  • 13 to szerokość paska wyrażona w mm,
  • 1750 – długość paska w mm,
  • Li – długość wewnętrzna paska,
  • A 69 – długość wewnętrzna wyrażona w calach.

 

Długość zewnętrzną oznacza się symbolem LA. Wymiar ten rzadko pojawia się w specyfikacji. Natomiast w oznaczeniach na pewno znajdziesz długość podziałową, którą wyróżnia się symbolem LD/LP oraz długość wewnętrzną – Li. Długością podziałową nazywa się tę długość, która przebiega na około 4/5 wysokości przekroju klina. Tzn. mierzy się ją po kordzie – zatopionej plecionki w pasku. Kord to taki element, które wykorzystuje się jako podstawowe wzmocnienie komponentów klinowych wyprodukowanych z gumy. Wewnętrzna długość natomiast to… wewnętrzna długość pasa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.