Jakie łożyska do rolek?

Jakie łożyska do rolek?

Jazda na rolkach to najczęściej wybierana dyscyplina przez osoby, które szukają sposobu na połączenie ruchu z mile spędzonym czasem na świeżym powietrzu. Niestety większość zainteresowanych jeżdżących na rolkach jedynie rekreacyjnie, nie ma pojęcia, że o rolki należy dbać. W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić stan łożysk. Jak o nie dbać? W niniejszym artykule odpowiedzieliśmy również, jakie łożyska do rolek wybrać. Zapraszamy do lektury!

 

  1. Jakie łożyska montuje się w rolkach?
  2. Jak dbać o łożyska w rolkach?

 

Jeśli w tym roku dopiero wyciągnąłeś swoje rolki i planujesz odbyć swoją pierwszą jazdę, koniecznie sprawdź stan techniczny kółek. W tym przypadku ważne są łożyska do rolek, które – gdy są mocno eksploatowane – mogły ulec zużyciu. Standardowe komponenty, które wykorzystuje się w rolkach to łożyska kulkowe, składające się z dwóch pierścieni i elementów tocznych w kształcie kulek. Zewnętrzny pierścień łożyska montuje się na płozie, wewnętrzny zaś ma stały kontakt z kółkiem. Mechanizm ten obraca się tylko i wyłącznie wokół własnej osi, to znaczy, że kąt obrotu podczas jazdy w ogóle się nie zmienia. Dlaczego należy dbać o łożyska? Ponieważ to właśnie one odpowiadają na obrót kół! Wybranie odpowiedniego modelu, poprawny montaż i równie umiejętna eksploatacja łożysk sprawia, że te zawsze będą gwarantować nam przyjemną i bezproblemową jazdę.

 

Jakie łożyska montuje się w rolkach?

lozyska-do-rolekTypowe łożyska do rolek oznacza się następującym symbolem: ABEC i dodatkową cyfrą nieparzystą od 1 do 9. Tak zwane „jedynki” i „trójki” poleca się osobom początkującym. „Piątki” są świetnym rozwiązaniem do jazdy rekreacyjnej, „siódemki” i „dziewiątki” dla rolkarzy zaawansowanych i zawodowców. Jeśli już zdecydowałeś się na konkretny wariant, zwróć również uwagę, by komponent był łożyskiem zamkniętym. Dlaczego? Ponieważ nierzadko koła naraża się na zanieczyszczenia, także nieco podwyższone temperatury. Uszczelnienia techniczne w łożyskach mają za zadanie chronić wnętrze komponentu przed ciałami obcymi – na przykład przed piachem czy kurzem – a także minimalizować ryzyko wypływania środka smarnego.

 

Jak dbać o łożyska w rolkach?

Jak dbać o łożyska do rolek? Przed pierwszą jazdą w sezonie warto komponenty wymontować i dokładnie oczyścić. Do czyszczenia poleca się między innymi naftę. Następnie konserwujemy – smarujemy odpowiednim środkiem smarnym. I tak przygotowane łożysko kulkowe możemy ponownie zamontować na swoim miejscu. Konserwacja jest bardzo ważna, ponieważ mechanizm może szybciej się zużyć, ulec awarii i pogorszyć jakość samej jazdy.

Jeśli od dłuższego czasu podczas jazdy słyszysz niepokojące dźwięki, koniecznie sprawdź stan techniczny łożysk. Być może do kół dostał się jedynie pył, piasek lub inne ciało obce. Jednakże głośniejsza praca łożysk nierzadko oznacza, że komponenty się zużyły i należy je wymienić na nowe. W takim przypadku warto wyciągnąć mechanizmy i sprawdzić ich wizualny stan techniczny. O zużyciu mogą świadczyć widoczne na powierzchni plamy, wżery i inne ubytki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.