Jakie łożyska kulkowe do wysokotemperaturowych aplikacji?

Jakie łożyska kulkowe do wysokotemperaturowych aplikacji wybrać? Które rozwiązania sprawdzą się tam, gdzie występują bardzo wysokie temperatury? Jeśli szukasz wydajnych rozwiązań, gwarantujących długą i bezproblemową pracę, zapraszamy do lektury. Dziś przedstawiamy łożyska kulkowe przeznaczone do pracy w trudnych warunkach – w tym tam, gdzie występują wysokie temperatury.

 

  1. Łożyska dla wysokotemperaturowych aplikacji
  2. Zalety łożysk hybrydowych CeramicSpeed

 

Szukasz łożysk, które sprawdzą się tam, gdzie temperatura wynosi 260 stopni Celsjusza? A może potrzebujesz rozwiązań do aplikacji, w których temperatura dochodzi do 350 stopni Celsjusza. Koniecznie sprawdź łożyska hybrydowe! Czym wyróżniają się na tle stalowych komponentów? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszym tekście. Zapraszamy do lektury.

 

Łożyska dla wysokotemperaturowych aplikacji

lozyska-hybrydoweAzotek krzemu to materiał, z którego duńska marka CeramicSpeed produkuje elementy toczne do swoich łożysk kulkowych. Materiał ten nie tylko nie przewodzi prądu, ale sprawia, że kulki są lżejsze, twardsze i gładsze. To wszystko przekłada się na parametry całych produktów. Zatem sekret łożysk hybrydowych tkwi właśnie w elementach tocznych.

Do zalet kulek ceramicznych zalicza się między innymi mniejszą gęstość, wspomnianą większą twardość i równie większy moduł sprężystości. Twardość ma korzystny wpływ na trwałość oraz tarcie. Mniejsza gęstość natomiast sprawia, że łożyska hybrydowe CeramicSpeed maja zdolność uzyskiwania znacznie większych prędkości obrotowych w przeciwieństwie do konwencjonalnych produktów.

Ponadto kulki ceramiczne charakteryzują się dużo mniejszą rozszerzalnością cieplną. To właśnie ten parametr pozwala na bezproblemowe stosowanie komponentów hybrydowych w wysokotemperaturowych aplikacjach. Oprócz tego do zalet elementów tocznych z azotku krzemu zalicza się dużą odporność elektryczną i na zużycie eksploatacyjne. Z racji tego, że azotek krzemu nie przewodzi prądu, łożyska hybrydowe same w sobie mają sporą zdolność izolacyjną – nawet kilkanaście razy większą, niż rozwiązania w pełni stalowe, w których należy stosować specjalne powłoki, aby tę izolację w ogóle uzyskać.
Dla aplikacji wysokotemperaturowych polecamy szczególnie łożyska hybrydowe serii HighTemp. To modele, które przystosowano do pracy w temperaturze maksymalnie wynoszącej 350 stopni Celsjusza. Komponenty te nie tylko mają biski współczynnik rozszerzalności cieplnej, ale także w trakcie obrotów nie generują zbyt dużo ciepła. Parametry te mają korzystny wpływ na żywotność całego produktu.

Jeśli potrzebujesz łożysk kulkowych wyróżniających się wysoką stabilnością termiczną, gwarantujemy, że modele LongLife HighTemp duńskiej marki CeramicSpeed spełnią Twoje oczekiwania.

 

Zalety łożysk hybrydowych CeramicSpeed

Poza wspomnianymi wyżej cechami i zaletami do plusów łożysk hybrydowych ogólnie zalicza się jeszcze mniejsze zapotrzebowanie na energię. Ceramiczne elementy toczne są lżejsze od standardowych stalowych, a zatem nie potrzeba dużo energii to wprowadzenia całego komponentu w ruch. Niższa waga zmniejsza także odśrodkowe obciążenie łożyskowej bieżni. Między innymi dzięki temu łożyska hybrydowe CeramicSpeed mogą osiągać jeszcze wyższe prędkości obrotowe – nawet o 50%.

Poprawione i ulepszone parametry w łożyskach hybrydowych sprawiają, że komponenty dużo lepiej radzą sobie w trudnych warunkach pracy. Na tle stalowych rozwiązań łożyska hybrydowe gwarantują pracę od 4 do 8 razy dłuższą. W niektórych przypadkach prawidłowo dobrane i zamontowane produkty mogą wystarczyć nawet na cały okres eksploatacji danego urządzenia czy maszyny. I chociaż ich cena jest stosunkowo wysoka, dla wydajności i wspomnianego długiego okresu eksploatacyjnego warto kupić łożyska hybrydowe CeramicSpeed. Szczególnie jeśli jesteś zmuszony zmieniać łożyska w swojej maszynie co kilka miesięcy.

Więcej informacji na temat łożysk hybrydowych ogólnie znajdziesz w katalogu producenta i na naszym blogu, na którym opublikowaliśmy sporo treści dotyczących komponentów duńskiej marki CeramicSpeed.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.