Kiedy pojawiły się pierwsze koła zębate?

Kiedy pojawiły się pierwsze koła zębate?

Kiedy pojawiły się pierwsze koła zębate? Czy przeszły jakąś specjalną ewolucję? Jakie koła zębate możemy znaleźć dziś na rynku? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w niniejszym artykule. Zapraszamy!

  1. Kiedy powstały koła zębate?
  2. Koła zębate dziś

 

Historie komponentów technicznych, szczególnie elementów pracujących w maszynach, są bardzo ciekawe. Interesujące na takiej zasadzie, że pierwsze prototypy mogły pojawić się nawet w czasach starożytnych. I chociaż większość komponentów przez wieki przechodziły różne ewolucje, to mamy pewne elementy, które nie zmieniły się konstrukcyjnie od lat. Mowa tu na przykład o kołach zębatych.

 

Kiedy powstały koła zębate?

kola-zebateFascynująca krótka historia kół zębatych jest wbrew pozorom… długa. Pierwsze prototypy pojawiły się już w okresie starożytności. Przez długi okres były wykorzystywane przez zegarmistrzów, co zmieniło się tak naprawdę dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku. Podczas zamontowano właśnie koła zębate. Widząc, że rozwiązanie tego rodzaju się sprawdza, postanowiono wykorzystać ich potencjał również w innych aplikacjach. I systematycznie koła zębate zaczęły pracować w kolejnych urządzeniach, między innymi w turbinach, silnikach spalinowych czy skrzyniach biegów, a późnej nawet w branży lotniczej. Fascynujące w tym wszystkim jest to, że prymitywne rozwiązanie, wynalezione kilka tysięcy lat temu, stosuje się do dziś.

I chociaż konstrukcyjnie koło zębate nie przeszło jakiejś specjalnej ewolucji – nie tak wielkiej, jak, chociażby łożyska toczne, to jednak zmiany są widoczne w samym procesie ich tworzenia. A dokładniej na przełomie XIX i XX wieku zaczęto stosować coraz to nowsze sposoby obróbki materiałów, a także specjalne i precyzyjne narzędzia. Dzięki temu znacząco wzrosła wydajność i wytrzymałość całej przekładni.

 

Koła zębate dziś

Dziś na rynku możesz znaleźć koła zębate w wielu rozmiarach i wyprodukowane z przeróżnych materiałów. Warto zwrócić uwagę na rozwiązania nieco odmienne od konwencjonalnych. Szczególnie jeśli szukasz komponentu, który będzie musiał sprostać ekstremalnym warunkom. Coraz większą popularność zyskują koła zębate wyprodukowane z tworzyw sztucznych. Nierzadko materiały tego rodzaju lepiej radzą sobie w trudniejszych warunkach i wykazują lepsze parametry od stali czy metalu. Zwykle odznaczają się wysoką odpornością na korozję, środki chemiczne, ścieranie czy ekstremalne temperatury. Mają świetne właściwości ślizgowe, optymalną sztywność czy zdolność skutecznego tłumienia drgań. Dodatkowo w większości przypadków są to rozwiązania samosmarne, zatem koła zębate nie wymagają smarowania. Oczywiście parametry te mogą różnić się w zależności od tworzywa konstrukcyjnego, które wykorzystano przy produkcji. Dlatego, jeśli interesują Cię koła zębate z tworzyw sztucznych, dokładnie sprawdź właściwości wybranego produktu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.