Koła pasowe - charakterystyka

Koła pasowe – charakterystyka

Czym są koła pasowe? W jakich wariantach możemy znaleźć je na rynku? Z jakimi pasami współpracują? Dziś przedstawiamy krótką charakterystykę kół pasowych.

 

  1. Koła pasowe – charakterystyka
  2. Uszkodzone koło pasowe

 

Koła w połączeniu z pasem napędowym tworzą przekładnię. W systemie tego rodzaju montuje się zwykle dwa koła pasowe – czynne i bierne. Montuje się je na wale napędzającym maszynę oraz na tym, który jest przez urządzenie napędzane. Z reguły koła dobierane są do rodzaju pasa napędowego, jaki w danej aplikacji będzie pracować. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje na temat kół pasowych ogólnie.

 

Koło pasowe – charakterystyka

Koło pasowe nie ma skomplikowanej konstrukcji. Standardowe rozwiązanie zbudowane jest z piasty oraz wieńca. Na rynku znajdziesz także modele wyposażone w ramiona. Sam proces produkcyjny koła pasowego również nie należy do najtrudniejszych. Komponenty tworzy się za pomocą metody znanej jako odlewanie. Następnie produkty poddaje się odpowiedniej obróbce, szlifuje i dokładnie hartuje. Ta ostatnia czynność jest bardzo ważna. Nie można jej ignorować, szczególnie przy elementach, które będą miały stały kontakt z pasami napędowymi.

 

Koła pasowe – rodzaje

Koła pasowe można podzielić według różnych kryteriów. Najczęściej stosuje się rozróżnienia, w którym brane są pod uwagę współpracujące modele pasów napędowych. Tu wyszczególniamy:

  • koła zębate
  • płaskie
  • wielorowkowe
  • z pojedynczym rowkiem

Dzięki temu rozróżnieniu możemy teraz z łatwością dopasować koła pasowe do pasów napędowych. I tym samym koła płaskie współpracują głównie z modelami płaskimi, charakteryzującymi się jednolitą i gładką powierzchnią. Modele z jednym rowkiem dedykowane są w szczególności pasom klinowym. Koła zębate łączy się w efektywny i precyzyjny system z pasami zębatymi. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim bezpoślizgowa praca. Komponenty wielorowkowe zaś skutecznie współpracują z pasami wielorowkowymi. Te ostatnie znajdą zastosowanie przede wszystkim w maszynach wykorzystywanych przy obrabianiu drewna, w prasach czy szlifierkach.

 

Uszkodzone koło pasowe

Niepoprawny montaż czy zła eksploatacja mają wpływ na żywotność koła pasowego. Wspomniane sytuacje mogą je uszkodzić, co z kolei prowadzi zwykle do awarii całej przekładni. Jeśli koło pasowe uległo uszkodzeniu, mogą pojawić się na nim żłobienia. Sprawdzając stan techniczny komponentu, warto zwrócić uwagę także na części boczne, czy nie są przypadkiem zużyte.
Jeśli przekładnia zaczyna pracować nieco głośniej, niż dotychczas, wina może leżeć także po stronie źle ułożonych kół pasowych. Często pracownicy układają je w prostoliniowy sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.