Łożyska kulkowe dla sektora obróbki metali

Łożyska kulkowe dla sektora obróbki metali

Łożyska kulkowe dla sektora zajmującego się obróbką metali muszą być odpowiednio przygotowane do trudnych warunków pracy i otoczenia. Na jakie łożyska warto zwracać w takim przypadku uwagę?

 

  1. Łożyska kulkowe do zadań specjalnych
  2. Łożyska hybrydowe dla obróbki materiałów

 

W kamieniołomach czy tartakach panują ekstremalne warunki pracy i otoczenia. Maszyny narażone są na negatywne czynniki, dlatego muszą być odpowiednio do nich dostosowane, by nie ulec szybkiej awarii. Również od elementów znajdujących się w maszynach wymaga się dostosowania do warunków. Zatem, w jakie łożyska kulkowe warto inwestować, by wytrzymały przy ciężkiej pracy jak najdłużej?

 

Łożyska kulkowe do zadań specjalnych

Z reguły łożyska kulkowe utrzymują maszyny w ruchu, dlatego zawsze należy dobierać odpowiednie wymiarowo komponenty, dostosowane do warunków pracy oraz otoczenia. W innym przypadku mechanizm ulegnie szybszemu zużyciu, co narazi firmę na przestój i wyższe koszty eksploatacyjne. I dlatego tanie łożyska kulkowe nie sprawdzają się w wymagających i trudnych aplikacjach. Warto inwestować w wysokiej jakości komponenty, wyprodukowane z najlepszych materiałów, odznaczających się wyjątkową trwałością i wytrzymałością na wiele negatywnie wpływających czynników, takich jak ekstremalne temperatury, wysoka wilgoć, zanieczyszczenia czy korozja.
Jeśli jednak standardowe – to znaczy w pełni stalowe – łożysko kulkowe nie spełniło Twoich oczekiwań, warto zainteresować się alternatywą, jaką stanowią łożyska hybrydowe.

 

Łożyska hybrydowe dla obróbki materiałów

Łożyska hybrydowe od rozwiązania konwencjonalnego różnią się tym, że zamiast kulek stalowych, mają ceramiczne elementy toczne. W przypadku duńskiej firmy CeramicSpeed kulki wyprodukowano z azotku krzemu, który jest materiałem nieprzewodzącym prądu. Dodatkowo tak zbudowane elementy toczne są lżejsze od kulek stalowych, gładsze i jednocześnie twardsze. Okazuje się, że lepiej radzą sobie z ewentualnymi ciałami obcymi, które w branży zajmującej się obróbką metali mogą z łatwością przeniknąć do wnętrza łożyska – nawet mimo użycia odpowiedniego zabezpieczenia w postaci uszczelnień.

Łożyska hybrydowe są modelami kulkowymi, odznaczającymi się zdolnością do osiągania wysokich prędkości obrotowych, wysoką nośnością, niższym tarciem i zredukowaną potrzebą smarowania. Stanowią doskonałe rozwiązanie nie tylko dla zapylonych i mocno zanieczyszczonych miejsc, ale również dla aplikacji narażonych na bardzo duże obciążenia. Wszystkie właściwości łożysk hybrydowych są znacząco lepsze w porównaniu do konwencjonalnych rozwiązań nie tylko ze względu na zastosowanie azotku krzemu przy elementach tocznych. Dodatkową zaletą komponentów duńskiej marki jest także wykorzystanie wysokiej jakości stali 100Cr6 do produkcji pierścieni łożyskowych, którą odpowiednio utwardzono i wygładzono.

Dla sektora zajmującego się obróbką materiałów z oferty CeramicSpeed dedykowane są szczególnie łożyska kulkowe hybrydowe serii Xtreme – komponenty przystosowane w każdym calu do pracy w ekstremalnych, najtrudniejszych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.