Łożyska – uzupełnienie informacji

Na tę chwilę to już ostatni post z tego cyklu. Dziś omówimy jeszcze podział łożysk ze względu na kierunek sił, a także podział modeli tocznych ze względu na ilość rzędów elementów tocznych. Zapraszamy do lektury!

 

Podział łożysk tocznych ze względu na ilość rzędów

Zanim uzupełnimy informacje dotyczące łożysk ogólnie, wróćmy na chwilę jeszcze do modeli tocznych. Na pewno nie raz spotkałeś się w sklepach internetowych z podziałami łożysk tocznych ze względu na ilość rzędów. I tym samym wyszczególniamy:

 

 • łożyska jednorzędowe;
 • łożyska dwurzędowe;
 • łożyska wielorzędowe;

 

Po co w ogóle są produkowane łożyska z większą ilością rzędów? Ponieważ czasami jeden rząd nie wystarcza, nie jest w stanie poradzić sobie z pokaźnymi siłami, które występują w niektórych urządzeniach czy maszynach. Łożyska dwu- i wielorzędowe mają jednak swoje wady. Są o wiele droższe, a poza tym oferują większe straty energii, co jest równoważne z występowaniem większego tarcia, niż w przypadku jednorzędowych łożysk tocznych. Większe straty energii wynikają z zastosowania znacznie większej ilości elementów tocznych.

 

Łożyska jednorzędowe to modele, które są najczęściej wykorzystywane. Jeśli zestawimy je z typami, które wyposażone są w większą ilość rzędów, możemy wywnioskować, że w tym przypadku rodzaj ten charakteryzuje się znacznie mniejszą nośnością. I oczywiście są o wiele tańsze.

Łożyska dwurzędowe – przygotowane są do pracy tam, gdzie mamy do czynienia z miejscami bardziej obciążonymi.

Łożyska wielorzędowe to modele, które są najbardziej wytrzymałe i wydajne. Przygotowane są do pracy w miejscach bardzo mocno obciążonych. Z reguły produkowane są na specjalne zamówienia.

 

Podział łożysk ze względu na kierunek sił

Pewnie nie raz spotkałeś się z takimi nazwami jak łożyska poprzeczne/promieniowe, łożyska skośne/poprzeczno-wzdłużne czy łożyska osiowe/wzdłużne. Zanim przejdziemy do omówienia każdego rodzaju, warto na samym początku wspomnieć, że na każde łożysko działają dwie siły:

 

 • siły poprzeczne, czyli promieniowe;
 • siły wzdłużne, czyli osiowe;

 

Biorąc pod uwagę kąt pod jakim działa siła całkowita, dobieramy konkretny model, którego budowa jest doskonale dopasowana do danego obciążenia.

 • łożyska promieniowe / poprzeczne – ten model przygotowany jest do pracy w miejscach, gdzie występują siły poprzeczne. Wykorzystywane są na przykład w przekładniach pasowych;
 • łożyska skośne / poprzeczno – wzdłużne – stosowane do przenoszenia sił skośnych i tam, gdzie występuje zarówno siła promieniowa i osiowa. Siła promieniowa musi być większa niż osiowa albo równa.
 • łożyska osiowe / wzdłużne – przygotowane do przenoszenia sił osiowych oraz do łożysk oporowych, gdzie kąt alfa (czyli kąt działania siły względem osi prostopadłej do osi łożyska) wynosi 90 stopni. Siły wzdłużne działają – jak sama nazwa wskazuje – wzdłuż osi obrotu łożyska tocznego. Jeśli zaś chodzi o siłę promieniową, w tym przypadku nie występuje lub jest znacznie mniejsza od siły osiowej. Łożyska wzdłużne są wykorzystywane na przykład w krzesłach obrotowych.

 

Zakończenie

Na tę chwilę zamykamy cykl związany z łożyskami. Na pewno nie raz jeszcze z nimi powrócimy, gdyż łożyska to głęboki i trudny temat, wymagający opisania w sposób zrozumiały dla wszystkich. Zapraszamy do naszego sklepu Zaopatrzenie24, by sprawdzić bogatą ofertę łożysk tocznych. Dysponujemy modelami od renomowanych i najpopularniejszych marek, a także tańszymi alternatywami, które również zasługują na zainteresowanie, gdyż także charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami. Jeśli nie jesteś pewny, jaki model wybrać i jak dobrać rozmiar, koniecznie skontaktuj się z naszym Działem Sprzedaży.

5 thoughts on “Łożyska – uzupełnienie informacji”

 1. Szkoda, że to już ostatni post z tego cyklu 🙁 naprawdę wiele się nauczyłem

 2. Bardzo wartościowe artykuły, mam nadzieję, że w przyszłości do tego wrócicie 🙂

 3. Ilość wiedzy w tych artykułach jest jak ilość asortymentu w waszym sklepie – przytłacza 😀 (oczywiście w dobrym tego słowa znaczeniu) 😉

 4. Świetne opracowanie na temat łożysk. Potrzebuję zamówić większą ilość jednak zależy mi przede wszystkim na niskiej cenie. Może coś z łożysk marki Nachi lub Kraśnika?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.