Łożyska wieńcowe - charakterystyka

Łożyska wieńcowe – charakterystyka

Co to są łożyska wieńcowe i gdzie znajdą zastosowanie? Odpowiedzi szukaj z niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

 

  1. Łożysko wieńcowe – co to?
  2. Zastosowanie łożysk wieńcowych
  3. Łożyska wieńcowe popularnego producenta

 

Łożyska wieńcowe to specjalne komponenty, zaprojektowane z myślą o nieco większych aplikacjach. Dziś omówimy podstawowe informacje na ich temat, wskażemy, gdzie znajdą zastosowanie, a także, na której marki produkty warto zwrócić uwagę. Zapraszamy!

 

Łożysko wieńcowe – co to?

lozyska-wiencoweTo, co wyróżnia łożyska wieńcowe na tle znanych rozwiązań, to przede wszystkim rozmiar. Są to komponenty duże, o średnicy równej lub większej 0,3 metra. Jako łożyska wielkogabarytowe przystosowane są do pracy w dużych maszyn. Różnice widać nie tylko w konstrukcji, ale i w sposobie montażu. Najczęściej łożyska wieńcowe montuje się za pomocą śrub do części nośnych danego urządzenia.

Standardowe łożysko wieńcowe składa się z zębatego wieńca. Do zalet komponentów tego rodzaju zalicza się zwartą budowę, niskie opory ruchu czy niezawodną skuteczność przy przenoszeniu zarówno obciążeń poprzecznych, jak i wzdłużnych.

Na rynku aktualnie można znaleźć produkty wieńcowe w kilku wariantach. Do najpopularniejszych należą oczywiście łożyska kulkowe, ale poza nimi z wielkogabarytowych modeli wyróżnia się także rozwiązania wałeczkowe oraz kombinowane. Wieńcowe łożyska kombinowane to komponenty, w których stosuje się elementy toczne w kształcie kulek i wałeczek jednocześnie.

Produkty wieńcowe rozróżnia się także, biorąc pod uwagę ilość rzędów. Aktualnie produkuje się modele jednorzędowe, dwurzędowe lub wielorzędowe. Łożyska wieńcowe mogą różnić się między sobą również usytuowaniem wieńca. Biorąc pod uwagę to kryterium, wyszczególniamy produkty o wewnętrznym uzębieniu, zewnętrznym uzębieniu czy rozwiązania z monolityczną bieżnią.

Ze względu na dużą różnorodność między produktami wieńcowymi, warto ściągnąć katalog łożysk interesującego nas producenta i sprawdzić, w jakich wersjach dana marka produkuje komponenty wielkogabarytowe.

 

Zastosowanie łożysk wieńcowych

Jak już wspominaliśmy, łożyska wieńcowe to doskonałe rozwiązanie dla nieco większych maszyn i urządzeń. Głównie stosuje się je w wolnoobrotowych łożyskowaniach oraz w aplikacjach, w których występują bardzo duże obciążenia. Łożyska wieńcowe poleca się między innymi żurawiom, pojazdom wojskowym czy koparkom obrotowym. Często można znaleźć je także w wieżyczkach stosowanych w czołgach.

 

Łożyska wieńcowe popularnego producenta

Jeśli poszukujesz wydajnych łożysk wieńcowych, sprawdź koniecznie rozwiązania zaproponowane przez popularną markę SKF. Produkty te składają się z pierścienia wewnętrznego oraz zewnętrznego i na jednym z nich mocuje się koło zębate. Komponenty dostępne w ofercie SKF przystosowane są zarówno do przyjmowania obciążeń pojedynczych, jak i złożonych. Oczywiście zdolności ten mogą różnić się w zależności od modelu.

W asortymencie SKF znajdziesz między innymi łożyska wieńcowe wyposażone w komponenty kulkowe o styku czero- lub ośmiopunktowym. Dostępne są także modele z krzyżowym łożyskiem walcowym czy trójrzędowym rozwiązaniem wałeczkowym. Warto zwrócić również uwagę na łożyska wieńcowe wyposażone w łożysko posiadające drutową bieżnię.