Montowanie łożysk SKF

Łożysko toczne zawsze jest skonstruowane precyzyjnie. Dlatego podczas montażu trzeba ściśle stosować się do wszystkich wytycznych. W innym przypadku element toczny może ulec zniszczeniu. Jak zatem zamontować łożysko i przy okazji go nie uszkodzić?

Zły montaż skutkuje nie tylko wręcz natychmiastowym uszkodzeniem łożyska tocznego, ale także skróceniem jego żywotności. Według specjalistów większość awarii jest spowodowana właśnie nieostrożnością i niezastosowaniem się do ścisłych technik mocowania. Instrukcji poprawnego montażu jest wiele i długo by o nich pisać. Dlatego postanowiliśmy podzielić to na kilka części. Dziś zajmiemy się informacjami, które dotyczą etapów początkowych. Celem tego artykułu jest przybliżenie Wam – czytelnikom – jakie najbardziej ogólne aspekty powinny być brane pod uwagę. Wszelkie szczegóły montażu zawsze są określane w instrukcjach, które dostarczają producenci wraz z produktem.

 

Etap I – przygotowanie

Na samym początku musimy ustalić wszystkie etapy montażu. Bierzemy instrukcję oraz rysunki i na ich podstawie określamy kolejne czynności. Sprawdzamy również, czy nie brakuje nam koniecznych narzędzi i części. Koniecznie zapamiętaj, że łożyska toczne mogą być rozpakowane dopiero przed samym montażem! Dlaczego? By nie uległy zabrudzeniu czy zakurzeniu w trakcie oczekiwania. Higiena w przypadku łożysk jest bardzo ważna!

 

Etap II – miejsce montowania

Miejsce, w którym finalnie zostanie zamontowane łożysko toczne, musi być odpowiednio suche i wyczyszczone z wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Jeżeli montaż będzie wykonywany w pomieszczeniu pełnym maszyn, przez które w powietrzu unoszą się pyłki czy kurz, koniecznie trzeba zastosować metody zabezpieczające łożysko. Według specjalistów wystarczy przykryć albo łożysko, albo części danej maszyny. Do ochrony można zastosować również plastik lub folię. Czystość jest ważna także w przypadku elementów współpracujących. Oprócz uszczelnień, wałów czy opraw, warto zwrócić również uwagę na rowki, otwory gwintowe oraz smarowe – czy nie zalegają z nich jakieś pozostałości. Kiedy ten etap zostanie już wykonany, należy przejść do sprawdzenia kształtów i wymiarów wszystkich części. I tym samym do zmierzenia średnicy walcowej powierzchni powinniśmy użyć na przykład mikrometru lub średnicówki – koniecznie w czterech kierunkach i kilku przekrojach.

 

Etap III – przygotowanie łożyska tocznego

Zawsze należy usunąć środek smarny z powierzchni zewnętrznej i powierzchni otworu środek smarny, którym posmarowane jest dane łożysko. W wielu przypadkach wystarczy wytrzeć go właśnie tylko w tych dwóch miejscach. W przypadku gdy będziemy korzystać ze smaru, który w żaden sposób nie jest dopasowany do owego środka konserwującego, łożysko powinno się starannie umyć. Specjaliści przestrzegają jednak, by zwracać uwagę na to, jakim typem elementu tocznego dysponujemy. Jeżeli jest to łożysko uszczelnione posmarowane smarem plastycznym, pod żadnym pozorem nie powinno być myte!

 

Etap IV – bezpieczeństwo przede wszystkim!

Rękawice odporne na wysokie temperatury oraz substancje oleiste, odpowiednie obuwie czy okulary ochronne – to istotne elementy naszego ubioru, które nie mogą być lekceważone! Nasze bezpieczeństwo jest przecież najważniejsze! A w kwestii bezpieczeństwa łożysk, tu również trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Powinny być wyprodukowane z miękkich materiałów, na przykład z mosiądzu, miękkiej stali czy ze specjalnie przystosowanych do tego tworzyw sztucznych. Jeżeli korzystamy z tulei, warto wziąć pod uwagę te, które mają gładkie powierzchnie czołowe. Natomiast do montowania łożysk na wałach stożkowych, powinniśmy korzystać ze specjalistycznych kluczy hakowych.

 

To tylko wstępne i ogólnikowe informacje, ale nawet na tym etapie dosyć istotne, dlatego warto je znać. Wiedza ta na naszej stronie będzie sukcesywnie uzupełniana. Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub nasz sklep z łożyskami Wrocław na Facebooku!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.