Najlepsze łożyska do rolek - porównanie łożysk

Najlepsze łożyska do rolek – porównanie łożysk

Co ma wpływ na jakość jazdy na rolkach? Między innymi łożyska! Dlatego jeśli aktualnie komponenty tego rodzaju uległy uszkodzeniu, zainwestuj w najlepsze łożyska do rolek, by znów cieszyć się płynną i przyjemną jazdą!

 

  1. Łożyska do rolek
  2. Najlepsze łożyska do rolek – porównanie łożysk
  3. Które łożyska do rolek wybrać?

 

Łożyska głównie kojarzą nam się z maszynami przemysłowymi, samochodami czy innymi urządzeniami. Okazuje się jednak, że są obecne również w naszym codziennym życiu – nawet w domu, ponieważ możemy znaleźć je na przykład w pralce! Ale to nie jedyne ich zastosowanie, bowiem montowane są także w produktach, które wykorzystujemy zwykle rekreacyjnie.

 

Łożyska do rolek

Z reguły łożyska do rolek zbudowane są z dwóch pierścieni – z wewnętrznego, który mocuje się do płozy i zewnętrznego, mającego kontakt z kółkiem. Charakterystyczną cechą komponentu tego rodzaju jest to, że kąt osi jego obrotu nie może się zmieniać. To znaczy, że obracają się tylko i wyłącznie wokół jednej osi.

 

Po co montuje się łożyska w rolkach?

Łożyska do rolek odpowiadają za obracanie się kółek. Na rynku dostępne są modele w różnych seriach, które różnią się między sobą możliwościami. Dokładniej – od typu mechanizmu zależy prędkość jazdy. Zasadniczo łożyska do rolek oznaczane są symbolem ABEC oraz jedną nieparzystą liczbą (1-9). Cyfra odpowiada klasie dokładności – generalnie im wyższa, tym łożyska mogą osiągać większą liczbę obrotów. Przyjmuje się, że modele ABEC 1 są świetnym rozwiązaniem dla początkujących rolkarzy, natomiast wariant z serii ABEC 9 dla doświadczonych, ceniących sobie szybkość i komfort.

 

 

Najlepsze łożyska do rolek – porównanie łożysk

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze łożyska do rolek, po które najczęściej sięgają zainteresowani.

 

Łożyska ABEC 7

Najpopularniejsze łożyska ABEC 7 to modele z reguły produkowane ze stali chromowanej. Odznaczają się siódmym stopniem krzywizn. Cyfra 7 oznacza, że rozwijają większe prędkości, niż warianty z serii 1, 3 oraz 5.  Komponenty tej serii z reguły polecane są bardziej doświadczonym rolkarzom.

 

Łożyska ABEC 9

Łożyska ABEC 9 są w większości przypadków modelami wyprodukowanymi ze stali węglowej. Dedykowane głównie najbardziej zaawansowanym rolkarzom, którym zależy na bardzo szybkiej jeździe.

 

Łożyska ABEC 5

Szczególnie karbonowe łożyska ABEC 5 są najlepszym rozwiązaniem dla użytkowników, którym zależy na jeździe rekreacyjnej lub chcących poprawić sobie nieco kondycję. Polecamy głównie średniozaawansowanym rolkarzom.

 

 

Które łożyska do rolek wybrać?

Zatem, które łożyska do rolek wybrać? Odpowiedź jest prosta – należy dobrać serię, która najbardziej odpowiada naszym umiejętnościom oraz potrzebom. Uniwersalne i często montowane łożyska to niewątpliwie rodzaje ABEC 5 oraz ABEC 7. Okazuje się, że im niższa cyfra, tym komponent jest trwalszy, ma dłuższy okres żywotności, a także lepszą odporność na uszkodzenia, jednakże wadą jest to, że nie da się na nich rozwinąć dużej prędkości. Jeśli zależy Ci na tej możliwości oraz na wytrzymałości produktu, zainwestuj w droższe łożyska ABEC 7. Szczególnie w modele, w których wykorzystuje się wysokiej jakości materiały, odporne między innymi na zanieczyszczenia i niekorzystne warunki atmosferyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.