Pasy wielorowkowe - charakterystyka

Pasy wielorowkowe – charakterystyka

Pasy napędowe dostępne są w wielu wariantach. Najpopularniejsze to modele klinowe. Jednakże dużą popularnością cieszą się również pasy wielorowkowe. W jakich aplikacjach się sprawdzą?

 

  1. Pasy wielorowkowe – charakterystyka
  2. Podział pasów wielorowkowych
  3. Jakiego producenta wybrać?

 

Chociaż pasy napędowe wykorzystywane były już w XV wieku p.n.e., wariant, który znany jest nam dziś, zaczął rozwijać się dopiero w XIX wieku. Upłynęło wiele stuleci, aż w końcu dostrzeżono zalety tego rozwiązania. Odpowiednio dobrany pas napędowy gwarantuje stabilną i płynną pracę maszyny przemysłowej. Ze względu na różnorodne charaktery aplikacji, również i pas dostępny jest w kilku wariantach. Najpopularniejszy to niewątpliwie model klinowy, ale są miejsca, w których niekoniecznie się sprawdzi. Dlatego do wyboru mamy również inne pasy, w tym wielorowkowe. Czym się wyróżniają? Jakie mają zastosowanie? Odpowiedzi znajdziesz w dzisiejszym artykule!

 

Pasy wielorowkowe – charakterystyka

Pasy wielorowkowe najlepiej sprawdzają się przy dużych obrotach i współpracując z kołami, mającymi niewielką średnicę. Na pasach tego rodzaju umieszczono rowki, których celem jest utrzymanie komponentu we właściwym miejscu. Taka konstrukcja korzystnie wpływa na parametr związany z przyczepnością. Wysokiej jakości pas wielorowkowy odznacza się świetną odpornością na wysokie temperatury, zabrudzenia i ewentualne impulsy obrotowego momentu. Jako pas bezobsługowy, nie wymaga ponownego naprężania go. Gwarantuje płynną pracę między innymi dzięki zdolności poprawnego pochłaniania drgań napędu. Wysoka zdolność tłumienia drgań korzystnie wpływa również na żywotność komponentu, znacząco redukując jego zużycie i podnosząc parametry związane z warunkami pracy. Pas napędowy jest odporny także na ścieranie.

Pasy wielorowkowe mają szerokie zastosowanie. Najczęściej jednak montowane są w sprzętach AGD oraz w aplikacjach w branży motoryzacyjnej.

 

Podział pasów wielorowkowych

Pasy wielorowkowe dostępne są w różnych wariantach. Dzięki temu możesz znaleźć najbardziej dostosowany pas do danej aplikacji. Wyróżniamy pasy wielorowkowe o następujących oznaczeniach:

  • PM – pasy dla branży rolniczej oraz papierniczej
  • PJ – pasy dedykowane sprzętom AGD, małym sprężarkom, narzędziom i betoniarkom
  • PL – pasy dla pralek przemysłowych i sprężarek
  • PK – pasy dedykowane klimatyzacji, pralkom przemysłowym, wentylatorom czy pił do drewna i betonu

Jakiego producenta wybrać?

Najpopularniejszym producentem pasów napędowych niewątpliwie jest niemiecki Optibelt. Firma powstała około 1872 roku i już od samego początku stawia na wysoką jakość, dostosowanie produktów do aplikacji i warunków pracy – szczególnie tych ekstremalnych, a także na zadowolenie klientów. Na uwagę zasługują, chociażby pasy napędowe dedykowane branży rolniczej. Wyprodukowane ze specjalnie opracowanej mieszanki, gwarantują skuteczną, płynną i długą pracę. Doskonale radzą sobie w trudnych warunkach i mocno zapylonych miejscach.
W ofercie niemieckiej firmy pasy napędowe Optibelt dostępne są w różnych wariantach. Dzięki temu każdy zainteresowany klient jest w stanie znaleźć najbardziej odpowiednie rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.