Łożysko kulkowe

Podział łożysk kulkowych

Do najpopularniejszych łożysk tocznych zalicza się modele kulkowe. Klasyczne rozwiązanie nie sprawdza się w każdej aplikacji, dlatego również i wariant kulkowy dostępny jest w różnych wersjach. Zatem przypomnijmy, jakie rodzaje łożysk kulkowych znajdziemy na rynku? Dziś przedstawiamy krótki podział łożysk kulkowych. Zapraszamy do lektury!

 

  1. Łożyska kulkowe – charakterystyka
  2. Rodzaje łożysk kulkowych

 

Zanim jednak przejdziemy do podziału łożysk kulkowych, warto przypomnieć, czym wyróżniają się na tle innych modeli tocznych, a także gdzie znajdą zastosowanie.

 

Łożyska kulkowe – charakterystyka

Standardowe łożysko kulkowe składa się z pierścienia wewnętrznego, zewnętrznego i elementów tocznych, które podczas pracy toczą się po bieżniach. Wspomniane elementy toczne są w kształcie kulek i często utrzymywane przez koszyk. Ponadto na rynku dostępne są łożyska kulkowe uszczelnione, to znaczy takie, które mają dwustronne uszczelnienia, chroniące wnętrze komponentu przed zanieczyszczeniami, a także zabezpieczające środek smarny, który podczas pracy może wyciec.

 

Zalety łożyska kulkowego

W porównaniu z łożyskami ślizgowymi, modele toczne – a szczególne kulkowe – odznaczają się niższym tarciem, często większą precyzją oraz brakiem niestabilności przy niskich prędkościach. Ponadto jest to mechanizm bezobsługowy i wydziela o wiele mniej ciepła przy pracy.

Wielu specjalistów uważa łożyska kulkowe za uniwersalne rozwiązanie. Parametry oraz konstrukcja tego rodzaju komponentów pozwala na wykorzystywanie ich w wielu aplikacjach. Zatem mogą być stosowane w każdej gałęzi przemysłowej. Wystarczy jedynie dobrać odpowiedni wariant, biorąc pod uwagę jego możliwości, a także wymagania stawiane przez maszynę czy inne urządzenie. Przy dobieraniu produktu ważne jest także określenie warunków pracy oraz otoczenia, które później zestawisz z parametrami danego łożyska. Na tej podstawie sprawdzisz, czy wybrany model faktycznie sprawdzi się w tej konkretnej aplikacji.

 

Rodzaje łożysk kulkowych

lozysko-kulkowe-wahliweŁożyska toczne to kategoria obejmująca łożyska wyposażone w elementy toczne. Na rynku dostępne są komponenty w różnych wersjach, różniące się między sobą kształtem elementów tocznych. I tym sposobem wyróżniamy między innymi łożyska kulkowe oraz wałeczkowe. Oczywiście wspomniane modele również są produkowane w różnych wariantach. W przypadku rozwiązania kulkowego wyróżniamy łożyska kulkowe zwykłe, wahliwe, skośne, samonastawne i wzdłużne. Każdy z nich może mieć nieco odmienne właściwości i możliwości. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę popularnych łożysk kulkowych.

 

Łożyska kulkowe zwykle

Standardowe łożysko kulkowe zwykłe ma zdolność przenoszenia obciążeń zarówno poprzecznych, jak i wzdłużnych. Model ten produkuje się w wersji jednorzędowej lub dwurzędowej. Oba przypadki odznaczają się niskim tarciem, cichobieżnością oraz precyzyjnym biegiem.

 

Łożyska kulkowe wahliwe

Do zalet łożysk wahliwych zalicza się przede wszystkim wysoką sztywność oraz świetną odporność na brak osiowości. Mają zdolność przenoszenia obciążeń poprzecznych oraz osiągania dużych prędkości obrotowych. Przez cały czas utrzymują niską temperaturę pracy.

 

Łożyska kulkowe skośne

Klasyczne łożyska kulkowe skośne przenoszą obciążenia wzdłużne i poprzeczne w jednym kierunku. Jeśli szukasz rozwiązania, mającego zdolność do przenoszenia obciążeń wzdłużnych w obu kierunkach, wybierz komponent skośny dwurzędowy. W porównaniu do innych modeli, łożyska tej grupy są bardziej wrażliwe przy kompensacji błędów, a wspomniane dwurzędowe – na przekoszenia.

 

Łożyska kulkowe samonastawne

Modele samonastawne mają zdolność do przenoszenia obciążeń poprzecznych. Nazywa się je także łożyskami ustalającymi. Wersja jednorzędowa nie kompensuje niewspółosiowości. Doskonale sprawdzą się między innymi w maszynach rolniczych.

 

Łożyska kulkowe wzdłużne

Wydajne łożyska oporowe – czyli inaczej kulkowe wzdłużne – przenoszą obciążenia wzdłużne. Często wykorzystywane są w połączeniu z innymi wariantami, mającymi zdolność do przenoszenia obciążeń poprzecznych. Odznaczają się wysoką sztywnością i precyzją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.