Poprawna obsługa łożysk

Poprawna obsługa łożysk

Poprawna obsługa łożysk to temat dzisiejszego artykułu, w którym nie tylko zajmiemy się prawidłową eksploatacją komponentów, ale omówimy także warunki ich przechowywania i konserwowania.

 

  1. Prawidłowe przechowywanie łożysk
  2. Konserwacja łożysk i utrzymywanie ich w czystości
  3. Poprawna eksploatacja łożysk tocznych

 

Czy łożyska toczne można czyścić? Jak je prawidłowo eksploatować? W jakich warunkach należy przechowywać? Co ile miesięcy warto przeprowadzać przegląd stanu technicznego łożysk? Na te oraz inne pytania z zakresu poprawnej eksploatacji łożysk odpowiedzi znajdziesz w dzisiejszym artykule!

 

Prawidłowe przechowywanie łożysk

Łożyska toczne powinny być rozpakowywane przed samym montażem. Jeśli z jakiejś przyczyny wypakowałeś komponent wcześniej lub zdemontowałeś mechanizm i planujesz ponownie go użyć, należy produkt w odpowiedni sposób przechować, by między innymi środek smarny nie utracił swoich właściwości.
Każde łożysko toczne musi być zabezpieczone przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Komponent należy przechowywać w stałej temperaturze, w zakresie od 15 do 25 stopni. Wahania temperatur w ciągu doby mogą występować, jednakże nie powinny przekraczać 3 stopni Celsjusza. Ważny jest także poziom wilgotności powietrza, który trzeba utrzymywać mniej poniżej 70% względnej wilgotności.
Łożyska toczne pozbawione opakowania lub umieszczone w opakowaniu uszkodzonym są narażone na zanieczyszczenia. Ciała obce przenikające do wnętrza komponentu mogą niekorzystnie wpływają na właściwości środka smarnego. Zabrudzony smar traci swoje własności, w tym również trwałość. Dlatego łożyska toczne zawsze muszą być nie tylko szczelnie zamknięte, ale i odpowiednio zakonserwowane.

 

Konserwacja łożysk i utrzymywanie ich w czystości

W przypadku konserwacji sprawa jest prosta. Łożyska należy pokryć odpowiednim środkiem, zapewniającym czasową ochronę. Warstwa owego środka musi być rozprowadzona równomiernie.
Z reguły łożyska toczne można również myć. Właściwie myje się te komponenty, które przez długi okres nie pracują i są trzymane w uszkodzonym opakowaniu. Oczyścić należy również te łożyska, w których zastosowana czasowa warstwa ochronna utraciła już swoją trwałość. Wielu specjalistów poleca, by zabrudzone łożyska myć w nafcie. Jeśli i Ty skusisz się na to rozwiązanie, pamiętaj, by po wszystkim ponownie zabezpieczyć mechanizm przed korozją.

 

Poprawna eksploatacja łożysk tocznych

Łożyska toczne muszą być odpowiednio dobrane i eksploatowane, by mogły gwarantować płynną i bezproblemową pracę. Oczywiście komponenty po pewnym czasie ulegają zużyciu i zwykle w takim przypadku pojawiają się na elementach tocznych oraz bieżniach wyłuszczenia. Naturalne „zniszczenie się” łożyska jest po prostu skutkiem zmęczenia materiału.
Ale mechanizmy mogą ulec uszkodzeniu także przez niepoprawną eksploatację. I w większości przypadków przedwczesne zużycie się komponentu czy niespodziewana awaria bywają wynikiem złego montażu, nieprawidłowej obsługi, wystąpieniem korozji czy użycia nieodpowiedniego środka smarnego oraz niepoprawnego doboru małego smarowania. W takiej sytuacji łożysko traci płynność obrotu, może wykazywać wyższą niż dotychczas temperaturę, często zaczyna po prostu hałasować i pracować z większym luzem. Dlatego tak ważne jest, by nie tylko dobrać odpowiednie rozwiązanie do aplikacji, ale i prawidłowo je zamontować oraz w późniejszym okresie obsługiwać. Warto przeprowadzać okresowy serwis i regularnie sprawdzać stan techniczny łożyska. Dzięki temu będziesz mógł w porę zapobiec ewentualnej większej awarii maszyny.

Pamiętaj, by podczas okresowego przeglądu nie dotykać łożyska gołą dłonią i zachować wszystkie warunki ostrożności oraz czystości!