Smarowanie łożysk w silnikach elektrycznych

Smarowanie łożysk w silnikach elektrycznych

Łożyska w silnikach elektrycznych często ulegają erozji elektrycznej i szybko się zużywają. Dlatego zawsze warto sięgać po rozwiązania przygotowane typowo pod tego rodzaju aplikacje. Równie ważne jest wykorzystanie odpowiedniego środka smarnego. Zatem jak powinno wyglądać smarowanie łożysk w silnikach elektrycznych?

 

  1. Warunki pracy silnika elektrycznego
  2. Smarowanie łożysk w silnikach elektrycznych

 

Silniki elektryczne są wykorzystywane niemalże w każdej gałęzi przemysłowej. Okazuje się, że najwięcej awarii wynika z zużycia się lub uszkodzenia łożysk. Wpływ na żywotność komponentów tego rodzaju ma wiele czynników. Pomijając odpowiedni dobór, poprawny montaż czy równie dobrą eksploatację, równie istotne jest, by środek smarny i metoda smarowania były przystosowane do aplikacji, warunków pracy i otoczenia. Dlatego dziś przedstawiamy popularne rozwiązania smarne, które sprawdzą się do smarowania łożysk silników elektrycznych.

 

Warunki pracy silnika elektrycznego

W silnikach elektrycznych łożyska narażone są przede wszystkim na prądy błądzące. Gdy te działają na komponenty, koniec końców mechanizm doznaje tak zwanej erozji elektrycznej i wymaga natychmiastowej wymiany. Aby temu zapobiec, warto wykorzystywać rozwiązania wykazujące wysoką zdolność izolacyjną. W konwencjonalnych łożyskach stosuje się powłoki, których zdolność ta wynosi maksymalnie 1kV. Okazuje się, że nieco lepiej parametr ten prezentuje się przy modelach hybrydowych. Są to produkty, które zamiast elementów tocznych stalowych mają kulki ceramiczne, dzięki którym łożyska te same w sobie są świetną izolacją. Taką sytuację można zaobserwować przy produktach duńskiej marki CeramicSpeed. Producent wykorzystał azotek krzemu, który jest materiałem nieprzewodzącym prąd. I tym samym zdolność izolacyjna w łożyskach hybrydowych tej firmy wynosi aż 15 kV.

 

Prądy błądzące – uszkodzone łożysko

Zastanawiasz się, jak wygląda uszkodzone łożysko, które miało kontakt z prądami błądzącymi? Uszkodzenie objawia się między innymi wżerami na elementach tocznych oraz bieżniach. Ponadto chwilami podczas pracy może dochodzić do przegrzewania się smaru, którym wypełniono wnętrze komponentu. To z kolei sprawia, że środek smarny traci swoje właściwości i przestaje być skutecznym.

 

Smarowanie łożysk w silnikach elektrycznych

Ze względu na specyficzne warunki panujące w silnikach elektrycznych, a właściwie na warunki pracy łożysk nie każdy środek smarny znajdzie swoje zastosowanie w takowej aplikacji. Przede wszystkim komponenty narażone są na ogromne prędkości obrotowe, co z kolei sprawia, że pracują także w nieco wyższej temperaturze. W przypadku smarowania w niektórych aplikacjach sprawdzą się smary olejowe, w innych zaś smary plastyczne. W obu przypadkach wybrać należy najodpowiedniejszy środek smarny, analizując właściwości łożyska, warunki pracy i otoczenia. Następnie zestawiające je z parametrami substancji smarującej.
Do łożysk pracujących w silnikach elektrycznych najczęściej stosuje się środki smarne, które w swoim składzie mają dodatki w postaci substancji przeciwutleniających, przeciwzatarciowych czy antykorozyjnych. W smarach przygotowanych z myślą o tego rodzaju aplikacjach nie mają raczej stałych dodatków (np. dwusiarczku molibdenu), a to ze względu na pracę mechanizmu przy bardzo dużych prędkościach ani substancji typu EP. W przypadku oleju bazowego wykorzystuje się oleje syntetyczne lub mineralne. Z zagęszczaczy zaś substancje wapniowe, litowe oraz polimocznikowe. Zagęszczacze wapniowe są świetnym rozwiązaniem dla wysokich prędkości oraz niższej temperatury, natomiast polimocznikowe dla aplikacji, w których komponenty narażone są na długą pracę w ekstremalnych temperaturach.

 

Lepkość środka smarnego

W przypadku silników elektrycznych lepkość środka smarnego do smarowania łożysk powinna oscylować między 90 a 100 cSt. Jeśli komponent pracuje przy bardzo dużych prędkościach, warto zastosować rozwiązanie, które lepkość może wynosić nawet 15 cSt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.