Tanie łożyska kulkowe

Tanie łożyska kulkowe

Do najpopularniejszych łożysk tocznych zaliczamy modele kulkowe. Są to uniwersalne łożyska, które znajdą zastosowanie w każdej branży przemysłowej.

 1. Elementy łożyska kulkowego
 2. Rodzaje łożysk i ich zalety
 3. Zastosowanie

Wbrew pozorom łożyska kulkowe to ogólna kategoria łożysk, które mają elementy toczne w postaci kulek. Również i tę kategorię dzielimy na kilka mniejszych, charakteryzujących się nieco innymi własnościami.

Elementy łożyska kulkowego

Łożysko kulkowe składa się właściwie z takich samych komponentów jak każdy inny model toczny. Posiada dwa pierścienie – zewnętrzny i wewnętrzny, koszyczek, osłony i elementy toczne, które w tym przypadku są w kształcie kulek. Wysokiej jakości, tanie łożyska kulkowe produkowane są w różnych wariantach, wielkościach i konstrukcjach.

Rodzaje łożysk i ich zalety

Łożyska kulkowe zwykłe, które można znaleźć w naszej hurtowni, podzielone zostały na modele uniwersalne jednorzędowe i dwurzędowe, do wrzecion, skośne, wzdłużne, samonastawne i wahliwe. Dzięki tej różnorodności jesteśmy pewni, że każdy klient znajdzie odpowiednie rozwiązanie dla siebie. Zanim jednak dokonasz wyboru, musisz zwrócić uwagę na ich własności.
Własności te są równocześnie zaletami. Aby jednak móc je sensownie wyróżnić, trzeba dokonać porównania łożysk tocznych ze ślizgowymi. I na tej właśnie podstawie większość zalet łożysk kulkowych, przedstawionych poniżej, zostało wyłonionych.

 • Łożyska kulkowe zwykłe – przenoszą obciążenia poprzeczne oraz niewielkie wzdłużne. Ich obudowa jest zwarta i prosta. Osiągają wysokie prędkości obrotowe, zapewniają niskie tarcie i doskonałą dokładność biegu.
 • Łożyska kulkowe dwurzędowe zwykłe – przenoszą obciążenia promieniowe. Cichobieżne łożyska gwarantujące małe tarcie i mogące osiągać dużą prędkość obrotową. Zapewniają nie tylko dokładny bieg, ale również wysoką sztywność w kwestii łożyskowania.
 • Łożyska kulkowe jednorzędowe skośne – przenoszą obciążenia zarówno wzdłużne, jak i poprzeczne. Do ich zalet zaliczamy przede wszystkim wysoką sztywność i dokładność biegu.
 • Łożyska kulkowe dwurzędowe skośne – przenoszą obciążenia poprzeczne i wzdłużne w obu kierunkach. Charakteryzują się przede wszystkim dużą wrażliwością przy przekoszeniu. W przypadku kompensowania błędów ich możliwości są ograniczone.
 • Łożyska kulkowe wahliwe – przenoszą obciążenia poprzeczne. Zaletą tego rozwiązania jest niższa temperatura, jaką osiągają w trakcie pracy. Ponadto charakteryzują się niskim tarciem, doskonałą odpornością na brak osiowości oraz wysoką sztywnością.
 • Łożyska kulkowe wzdłużne – przenoszą obciążenia osiowe i współpracują z innymi łożyskami, których zadaniem jest przenoszeniem obciążeń promieniowych. Cechują się dużą dokładnością oraz wysoką sztywnością.
 • Łożyska kulkowe samonastawne – przenoszą obciążenia promieniowe. W trakcie pracy potrafią kompensować wszelkie niewspółosiowości. Są to modele ustalające, które stosuje się na przykład w maszynach rolniczych.
 • Łożyska kulkowe skośne do wrzecion – stosowane przede wszystkim w tokarkach, frezarkach czy wiertarkach. Łożyska charakteryzują się dużą sztywnością, wysokimi parametrami związanymi z nośnością i dokładnością w przypadku obrotu.

Zastosowanie

Łożyska kulkowe to modele uniwersalne i aktualnie najpopularniejsze wśród naszych klientów. Wykorzystywane są w każdej gałęzi przemysłowej. Dobrze dobrane łożysko jest w stanie spełnić wymagania konkretnej aplikacji, minimalizując ryzyko występowania nieplanowanych przestojów i gwarantując długą żywotność. Jednakże wybór odpowiedniego modelu może sprawiać problemy, dlatego zawsze zachęcamy naszych klientów, by kontaktowali się ze specjalistami z Działu Obsługi Klienta. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych, dodatkowych kosztów.