Zastosowanie kół zębatych

Zastosowanie kół zębatych

Koła zębate to popularny element, wykorzystywany na przykład w przekładni zębatej, którego zadaniem jest przenoszenie napędu.

  1. Budowa kół zębatych
  2. Zastosowanie kół zębatych
  3. Koła zębate sklep

Efektywną pracę w każdej branży przemysłowej zapewniają wysokiej jakości mechanizmy oraz komponenty. Na nich nie powinno się oszczędzać, ponieważ generowałoby to znacznie wyższe koszty eksploatacyjne. Słabsze i tanie koła pasowe charakteryzują się krótką żywotnością. Ich kosztowna wymiana wymaga zatrzymania linii produkcyjnej, a jak wiadomo, przestoje nie są korzystne dla produkcji, ponieważ powodują ogromne straty. Jak temu zapobiec? Wybrać odpowiedniego producenta i wydajny produkt!

Budowa kół zębatych

Koła zębate mają prostą budowę – składają się z trzech części: piasty, wieńca i łącznika. Oczywiście mamy również mniejsze koła, zwane zębnikami, w których brakuje łącznika, a wieniec spełnia również rolę piasty.

Warto również wspomnieć, z czego składa się wieniec zębaty. Jak sama nazwa wskazuje – z wieńca oraz zębów, które oddzielone są przestrzenią zwaną wrębami. Koła zębate dzieli się ze względu na kształt zębów. I tym samym w przypadku kół walcowych na rynku znajdziemy modele w o kształcie prostych zębów, skośnych, daszkowych oraz łukowych. Natomiast przy kołach stożkowych – proste, skośne i łukowe. Wybór konkretnego układu wrębów i zębów zależny jest od przeznaczenia tego mechanizmu. Ważne, by minimalizować tarcie, które występuje podczas przenoszenia ruchu z pierwszego koła na drugie.

Na rynku możemy znaleźć także modele o uzębieniu zewnętrznym lub wewnętrznym.

Zastosowanie kół zębatych

Produkowane koła zębate przystosowane są do pracy w zestawie z innymi kołami. Współpracują także z listwami zębatymi. Wykorzystuje się je praktycznie w każdej branży przemysłowej. Na co dzień stykamy się z kołami zębatymi w zegarkach, samochodach czy urządzeniach AGD, obecnych w każdym zaciszu domowym. Ponadto stosuje się je w napędach, maszynach rolniczych czy ogromnych turbinach. Dobrze dobrane koło pasowe zębate gwarantuje płynny i stabilny ruch oraz doskonałą sprawność mechanizmów. Dają również ogromne możliwości eksploatacyjne.

Koła zębate sklep

Praktycznie każdy sklep techniczny Wrocław oferuje szeroką gamę kół zębatych różnych producentów. Dużym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim koła zębate Optibelt – produkty niemieckiej marki. Charakteryzują się one wysoką jakością, trwałością i niezawodnością. Ponadto tanie koła zębate Optibelt gwarantują dłuższą żywotność niż modele innych firm konkurencyjnych.

Specjalne koła zębate Wrocław znajdą zastosowanie w każdej branży przemysłowej. Warto zainwestować w lepszej jakości produkt, by nie musieć martwić się nieplanowanymi przestojami i wyższymi kosztami eksploatacyjnymi!

1 thought on “Zastosowanie kół zębatych”

  1. Poszukujemy :
    1. Kola zębatego o średnicy ok. 25cm z otworem na wałek o śr. ok. 25mm -skok zębów to 5mm
    2. zestawu do zwiększenia obrotów o przełożeniu ok. 1:10 (duże koło i małe koło z paskiem przenoszenia napędu zębatkowym lub klinowym )
    Materiał, dowolny z preferencją dla tworzywa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.