Jak dobrać zespoły łożyskowe Y marki SKF?

Interesują Cię łożyska samonastawne z oprawami marki SKF? Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, sprawdź, jak dobrać zespoły łożyskowe Y marki SKF w sposób prawidłowy. Dziś przestawiamy krótki poradnik. Na co należy zwrócić szczególną uwagę, dobierając łożysko samonastawne z oprawą?

 

  1. Zespoły łożyskowe serii Y
  2. Jak dobrać zespół łożyskowy?

 

Zanim jednak przejdziemy do omawiania najważniejszych parametrów, na które musimy zwrócić uwagę, dobierając zespół łożyskowy SKF, w pierwszej kolejności sprawdźmy, jakie rozwiązania w ogóle znajdziemy w ofercie tytułowej marki.

 

Zespoły łożyskowe serii Y

lozyska-samonastawne-skfW bogatej ofercie popularnej marki SKF znajdziesz między innymi zespoły łożyskowe, składające się z łożyska kulkowego samonastawnego oraz oprawy z kulistą, ale wklęsłą powierzchnią otworu. W przypadku wspomnianych łożysk kulkowych stosuje się jednorzędowe rozwiązania z wypukłą zewnętrzną powierzchnią. Przy produktach tego rodzaju należy pamiętać, że mają one pewną zdolność do kompensowania umiarkowanych niewspółosiowości wstępnych. Jednakże normalnie nie umożliwiają na osiowe przemieszczenia.

Niniejsze zespoły łożyskowe to gotowe do montażu produkty. W asortymencie znajdziesz rozwiązania z oprawami stojącymi, kołnierzowymi oraz naciągowymi. Do produkcji opraw marka SKF wykorzystuje materiał kompozytowy, szare żeliwo oraz stalową blachę.

 

Łożyska kulkowe samonastawne Y

Przy łożyskach kulkowych samonastawnych należy pamiętać, że te dostarcza się w różnych wersjach. Każdy model ma poszerzony (jedno- lub dwustronnie) pierścień wewnętrzny i kulistą powierzchnię zewnętrzną. Ponadto na pierścieniu zewnętrznym umieszcza się otwory smarowe, które umożliwiają bezproblemowe dosmarowywanie. Oprócz tego w niniejszych rozwiązaniach stosuje się koszyk i zintegrowane uszczelnienie wraz z tarczą odrzutnikową. Między sobą poszczególne łożyska kulkowe samonastawne mogą różnić się sposobem montażu. Dostępne są na przykład rozwiązania z mimośrodowym pierścieniem mocującym lub modele, które mocuje się za pośrednictwem wkrętów dociskowych.

 

Jak dobrać zespół łożyskowy?

Różnorodność opraw oraz łożysk serii Y sprawia, że każdy zainteresowany klient jest w stanie zaprojektować najbardziej dopasowany zespół łożyskowy do konkretnych warunków pracy. Jak poprawnie dobrać tytułowe rozwiązanie? Do najważniejszych czynników zalicza się – między innymi – następujące elementy:

 

  • prędkość,
  • obciążenie,
  • dopuszczalna temperatura robocza,
  • sposób mocowania na wałach,
  • uszczelnienie.

Ponadto równie ważna jest trwałość nominalna i obciążalność, a także kwestia smarowania.

Zespół łożyskowy musi być prawidłowo dobrany do aplikacji – w innym przypadku nie zagwarantuje wydajnej i bezawaryjnej pracy maszynie. Na przykład zespoły łożyskowe ze stalową blachą nie sprawdzą się tam, gdzie występują wysokie obciążenia. Te rozwiązania nadają się głównie do umiarkowanych prędkości. Dodatkowo tego rodzaju zespołów łożyskowych się nie dosmarowywuje. Do zalet zalicza się jednak stosunkowo niską cenę i bardzo prosty montaż. Obudowa z żeliwa szarego dużo lepiej radzi sobie z większymi obciążeniami – zarówno poprzecznymi, jak i wzdłużnymi oraz udarowymi. Oprawa żeliwna ma również smarowniczkę, która pozwala dosmarowywać zespół odpowiednim środkiem smarnym. Dzięki tej możliwości rozwiązania z obudową żeliwną świetnie sprawdzą się także tam, gdzie występują większe prędkości.

 

Jaki zespół łożyskowy przy obciążeniach poprzecznych?

lozysko-samonastawne-skfTam, gdzie występują głównie obciążenia poprzeczne – zarówno umiarkowane, jak i wysokie – poleca się szczególnie zespoły łożyskowe składające się z łożyska i oprawy żeliwnej lub wykonanej z kompozytowego materiału. Do zalet zalicza się między innymi mniejszą wrażliwość na udarowe obciążenia. Rozwiązania z oprawą ze stalowej blachy natomiast sprawdzą się głównie przy niskich i średnich obciążeniach promieniowych. Nie wytrzymują natomiast obciążeń udarowych.

 

Jakie zespoły łożyskowe do obciążeń wzdłużnych?

W przypadku obciążeń wzdłużnych ważne jest mocowanie na wale. Do sił osiowych poleca się zespoły z oprawą żeliwną oraz z materiału kompozytowego. Przy niskich obciążeniach wzdłużnych z rozwiązań z obudową stalową sprawdzą się komponenty z oprawą stojącą i z kauczukowym pierścieniem gniazda.

Biorąc pod uwagę wspomniane mocowanie na wale, rozwiązania z wkrętem dociskowym lub mimośrodowym pierścieniem przenoszą siły osiowe wynoszące maksymalnie ok. 20% nominalnej dynamicznej nośności. Oczywiście dotyczy to sytuacji, gdy mamy do czynienia z niehartowanymi wałami, a same wkręty mocujące są prawidłowo dokręcone. Przy mocowaniu na tulejach wciąganych obciążalność wyniesie około 15 – 20%. Głównie wielkość ta zależy jednak od momentu dokręcenia zabezpieczających nakrętek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.