Łożyska kulkowe dwurzędowe skośne

Łożyska kulkowe dwurzędowe skośne

Łożyska kulkowe dwurzędowe skośne to modele toczne, które charakteryzują się nieco lepszymi parametrami, niż jednorzędowy wariant. Jakimi? 

 

  1. Łożyska kulkowe dwurzędowe – budowa
  2. Cechy charakterystyczne modeli dwurzędowych
  3. Zastosowanie łożyska kulkowego dwurzędowego

 

Najpopularniejsze łożyska dostępne na rynku to zdecydowanie modele toczne. Cała ta kategoria składa się z różnych wariantów łożysk, które najczęściej dzieli się według kryterium związanego z elementem tocznym. I tym samym możemy wyszczególnić powszechnie używane łożyska kulkowe. Również i je dzielimy na różne rodzaje, w tym jednorzędowe, dwurzędowe, wahliwe czy skośne. Każdy model charakteryzuje się innymi parametrami i jest przystosowany do konkretnych aplikacji. Na uwagę zasługują coraz bardziej doceniane łożyska kulkowe dwurzędowe. I o nich dzisiaj opowiemy.

 

Łożyska kulkowe dwurzędowe – budowa

Łożyska kulkowe dwurzędowe to połączenie dwóch łożysk kulkowych skośnych jednorzędowych w tak zwanym układzie „O”. Zbudowane są z jednego pierścienia zewnętrznego i również jednego wewnętrznego, ale oba maja po dwie bieżnie. Wariant dwurzędowy jest nierozłączny. Zastosowanie odpowiedniego rozmiaru elementów tocznych, przystosowanych oczywiście do bieżni, zapewniają wysoki poziom obciążalności. Wysokiej jakości łożyska kulkowe dwurzędowe skośne przenoszą obciążenia zarówno promieniowe, jak i osiowe i to w obu kierunkach. Doskonale sprawdzą się również przy wysokich prędkościach obrotowych.

 

Cechy charakterystyczne modeli dwurzędowych

Do cech charakterystycznych łożysk kulkowych dwurzędowych zalicza się przede wszystkim niskie tarcie oraz cichobieżność. Jak już wspomnieliśmy, wariant ten przenosi obciążenie osiowe oraz promieniowe w obu kierunkach. Od modeli jednorzędowych różnią się między innymi tym, ze wszystkie poziom pewnych właściwości jest po prostu wyższy. I tym samym produkty kulkowe dwurzędowe mają większą nośność. To sprawia, że łożyska te stanowią świetną alternatywę tam, gdzie poziom nośności modelu jednorzędowego jest niewystarczający.
Do zalet specjaliści zaliczają również precyzję biegu oraz zwartą konstrukcję.

 

Zastosowanie łożyska kulkowego dwurzędowego

Łożyska kulkowe dwurzędowe skośne znajdą zastosowanie szczególnie tam, gdzie wymagany jest wysoki poziom nośności – jeśli modele jednorzędowe zawodzą. Ponadto stosuje się je wtedy, gdy potrzebna jest sztywność w prowadzeniu w osiową stronę. Nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o branże przemysłowe. Można montować je wszędzie – jeśli wymagania stawiane przez maszynę, warunki pracy i otoczenie pokrywają się z parametrami łożyska kulkowego dwurzędowego skośnego.
Na rynku aktualnie można znaleźć wiele marek produkujących łożyska kulkowe w różnych wariantach. Do najpopularniejszych należą przede wszystkim łożyska kulkowe FAG, NSK, MGK czy DPI. Jeśli mechanizm miałby pracować w łatwiejszych warunkach, zdecydowanie wystarczy jeden z tańszych wariantów. Natomiast dla ekstremalnego otoczenia polecamy zainwestować w droższe modele, charakteryzujące się wysoką jakością i dokładnością biegu. Będziesz mieć gwarancję, że otrzymasz bezawaryjny towar, a ryzyko wystąpienia nieplanowanych przestojów spadnie do minimum.