Co to jest łożysko liniowe?

Co to jest łożysko liniowe?

Co to jest łożysko liniowe? Czym wyróżnia się na tle łożysk tocznych czy ślizgowych? Gdzie znajdzie zastosowanie? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule. Zapraszamy!

 

  1. Czym jest łożysko liniowe?
  2. W jakich wersjach produkuje się łożyska liniowe?
  3. Popularni producenci łożysk liniowych

 

Szukasz bardziej precyzyjnego rozwiązania, którym będziesz mógł skutecznie zastąpić trapezowe nakrętki czy śruby? Potrzebujesz komponentu gwarantującego szybszej pracy i który sprawdzi się w trudniejszych warunkach? Koniecznie sprawdź łożyska liniowe, które nierzadko okazują się również tańszą opcją. Czym są i kiedy warto je zastosować? Odpowiedzi szukaj w niniejszym artykule.

 

 

Czym jest łożysko liniowe?

Niektóre aplikacje wymagają użycia przemieszczenia liniowego. W takiej sytuacji warto stosować system składający się między innymi z tytułowych łożysk liniowych. Komponenty tego rodzaju wyróżniają się przede wszystkim wysoką precyzją oraz dokładnością ruchu. Warto wybierać produkty wyższej jakości, ponieważ gwarantują one nie tylko niezawodną pracę, ale i charakteryzują się doskonałą wytrzymałością i trwałością. Ponadto łożyska liniowe, jeśli są poprawnie dobrane do aplikacji, gwarantują niższe opory toczenia, co przekłada się na płynność pracy.

 

 

W jakich wersjach produkuje się łożyska liniowe?

lozysko-liniowe-otwarteNa rynku łożyska liniowe dostępne są w kilku wersjach. W asortymencie popularnych producentów znajdziesz przede wszystkim modele otwarte i zamknięte. Między sobą różnią się przede wszystkim konstrukcją. Otwarte łożyska liniowe mają na obudowie szczelinę – okrągła konstrukcja nie jest po prostu do końca zamknięta. Taka budowa sprawia, że komponenty znacznie lepiej sprawdzają się przy bardzo dużych obciążeniach. Otwarte modele poleca się przede wszystkim aplikacjom, które wymagają precyzyjnego przemieszczania. Łożyska te nie są jednak pozbawione wad. Większość z nich nieco gorzej radzi sobie z niekorzystnymi czynnikami środowiska lub występującymi przy pracy.

 

Natomiast zamknięte łożyska liniowe to najpopularniejsze i najczęściej stosowane rozwiązanie. Zbudowane są ze stalowej tulei, koszyka kulkowego, elementów tocznych i specjalnych uszczelniających pierścieni. Gorzej radzą sobie w aplikacjach, w których wałek prowadzący ugina się pod ciężarem, dlatego zwykle stosuje się je na niepodpartych wałkach oraz tam, gdzie występują małe odległości.

 

 

Popularni producenci łożysk liniowych

lozysko-liniowe-rexrothJeśli zastanawiasz się, na którą markę zwrócić szczególną uwagę, koniecznie sprawdź rozwiązania HIWIN. Produkty wspomnianego producenta wyróżniają się przede wszystkim precyzyjnym wykonaniem. Niezawodnie i dokładnie przenoszą napęd, gwarantując jednocześnie bezawaryjną pracę maszyny. Podobnej jakości rozwiązania znajdziesz w asortymencie równie popularnej marki Bosch Rexroth. W obu przypadkach łożyska liniowe poleca się szczególnie do stosowania w urządzeniach elektronicznych, medycznych, a także wykorzystywanych w automatyce czy przemyśle budowlanym.

 

Dla branży lotniczej czy motoryzacyjnej poleca się przede wszystkim łożyska liniowe INA. Jeśli natomiast interesują Cię tańsze produkty, sprawdź rozwiązania firmy MGK oraz KG. Pamiętaj, by ściągnąć katalog łożysk liniowych danego producenta i dokładnie przeanalizować właściwości danych komponentów. Wybierz ten model, który spełnia wszystkie wymagania Twojej aplikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.