Jak działa sprzęgło

Jak działa sprzęgło?

Płynne i precyzyjne przenoszenie napędu w maszynach przemysłowych jest możliwe. Jak? Wystarczy dobrać odpowiednie sprzęgło mechaniczne!

 1. Czym jest sprzęgło?
 2. Sprzęgła nierozłączne mechanicznie
 3. Sprzęgła sterowane
 4. Sprzęgła samoczynne
 5. Oferta sprzęgieł

Aby sprzęgło mogło spełnić wszystkie wymagania, stawiane przez urządzenie mechaniczne, musi być odpowiednio dobrane. Użycie złego modelu niekorzystnie wpływa na jego żywotność i nie zapewnia płynnego ruchu obrotowego.

Czym jest sprzęgło?

Sprzęgło to mechanizm składający się z elementów, wykorzystywanych do łączenia wałów niezależnych obrotowo. Zespół ten zbudowany jest z elementu napędzającego, inaczej czynnego, który osadza się na napędzającym wale oraz z elementu napędzanego – biernego, który montuje się na wale napędzanym. Niezawodne, wysokiej jakości sprzęgło wykorzystuje się w budowie maszyn, a jego zadaniem jest przekazywanie momentu obrotowego połączonym wałom. Na rynku aktualnie jest wiele rodzajów sprzęgieł i każdy z nich ma określone zadania. Różnią się między sobą konstrukcją, przeznaczeniem i innymi własnościami. Ze względu na ogromną ilość różnych sprzęgieł, aby usystematyzować wiedzę, dziś będziemy wspomagać się następującym podziałem:

 

Rodzaje sprzęgieł

 

Sprzęgła nierozłączne mechanicznie

Sprzęgła nierozłączne mechanicznie to mechanizm, w którym podczas pracy niemożliwe jest rozłączenie elementu czynnego i biernego, ponieważ są one zespolone na stałe. Według wyżej przedstawionego podziału, sprzęgła te dzieli się na modele sztywne, samonastawne i podatne.

 • Sprzęgło sztywne – sprzęgło, które nie pozwala na przemieszczenia względne między elementem biernym oraz czynnym w trakcie jego pracy. Kategoria sprzęgieł sztywnych obejmuje modele łubkowe, tulejowe i kołnierzowe.
 • Sprzęgło samonastawne – sprzęgło, które umożliwia zarówno elementowi biernemu, jak i czynnemu na drobny ruch. To znaczy, że bez problemu przekazują moment obrotowy, nawet gdy występuje niewspółosiowość wałów lub przemieszczenie osiowe któregoś z nich. Do sprzęgieł samonastawnych zaliczamy między innymi model kłowy, zębaty i przegubowy.
 • Sprzęgło podatne – to sprzęgło, w którym łącznikiem są elementy sprężyste. Wykorzystanie tworzyw podatnych minimalizuje ryzyko uszkodzenia mechanizmu przez obciążenia dynamiczne czy jest w stanie zmniejszyć wibracje. Do kategorii sprzęgieł podatnych zaliczane są modele kabłąkowe, inaczej oponowe, wkładkowe tulejkowe, ze sprężyną wężykową czy z pakietami sprężyn płaskich, które osadzono w sposób promieniowy.

 

Sprzęgła sterowane

Wydajne sprzęgła sterowane to modele, które mają w sobie specjalne mechanizmy umożliwiające osobie obsługującej maszynę łączenie bądź rozłączanie współpracujących części sprzęgła. Według przedstawionego powyżej podziału, sprzęgła tego rodzaju dzielimy na przełączalne synchronicznie oraz asynchroniczne, zwane inaczej również ciernymi.

 • Sprzęgła sterowane, przełączalne synchronicznie – to modele, w których przełączanie zachodzi w momencie, gdy wał napędzający i napędzany mają takie same lub podobne prędkości kątowe.
 • Sprzęgła sterowane, przełączalne asynchronicznie, inaczej cierne – to modele przenoszące moment obrotowy wykorzystując do tego siłę tarcia. Do tej kategorii możemy zaliczyć sprzęgła tarczowe, cierne wielopłytkowe czy cierne stożkowe.

Sprzęgła samoczynne

Sprzęgła samoczynne pozwalają na łączenie i rozłączanie części danego układu napędowego bez pomocy pracownika. Dzielimy je na modele odśrodkowe, jednokierunkowe i bezpieczeństwa.

 • Sprzęgła samoczynne odśrodkowe – łączenie i rozłączanie elementów odbywa się za pomocą siły odśrodkowej. Zapewniają łatwiejszy rozruch danego silnika.
 • Sprzęgła samoczynne jednokierunkowe – tego rodzaju sprzęgło przenosi moment obrotowy tylko w jednym kierunku. Elementy rozłączają się podczas zmiany kierunku ruchu. Do tej kategorii zaliczamy sprzęgło zapadkowe oraz cierne.
 • Sprzęgła bezpieczeństwa – to modele, których celem jest w automatyczny sposób odcięcie elementu czynnego od biernego w momencie, gdy występujący moment obrotowy jest większy od założonego. Sprzęgło bezpieczeństwa możemy podzielić na rodzaj z łącznikiem trwałym oraz ulegającym zniszczeniu.

 

Oferta sprzęgieł

Największą popularnością wśród klientów Zaopatrzenia24 okazują się sprzęgła KTR. Firma od ponad 50 lat wyznacza trendy w przypadku przenoszenia napędu, ponieważ stale się rozwija i z każdym nowym produktem proponuje innowacyjne rozwiązania, które doskonale się sprawdzają. Bez względu na to, czy wybierzesz sprzęgło KTR BoWex, czy sprzęgło kłowe ROTEX, gwarantujemy, że każdy model jest elastyczny i niezawodny. Wieloletnia współpraca sprawia, że cena każdego sprzęgła jest konkurencyjna i atrakcyjna dla każdego. Interesują Cię tanie sprzęgła KTR? Koniecznie sprawdź ofertę hurtowni internetowej Zaopatrzenie24!

Zanim dokonasz zakupów, koniecznie zwróć uwagę na specyfikacje danego modelu, by mieć pewność, że jest on odpowiedni do Twojej aplikacji. Jeśli masz problem ze znalezieniem optymalnego rozwiązania, skontaktuj się ze specjalistami z naszego Działu Obsługi Klienta już dziś.

W przypadku zakupów powyżej 600 zł zapewniamy darmową dostawę. Zamówienie można również odebrać osobiście w naszym wrocławskim punkcie przy Krakowskiej 180 we Wrocławiu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.