Jak się produkuje łożyska toczne?

Jak się produkuje łożyska toczne?

Interesuje Cię, jak się produkuje łożyska toczne? Dziś przeprowadzimy Cię pokrótce przez najważniejsze etapy całego procesu!

 

 1. Obróbka plastyczna i obróbka skrawaniem łożysk tocznych
 2. Produkcja łożyskowania kulek

 

Wpływ na jakość łożysk tocznych ma przede wszystkim materiał łożyskowy, smarny, a także technologia, za pomocą której komponenty są produkowane. W przypadku wspomnianej technologii chodzi dokładniej o jej rozwój. Wiadomo, że im lepszej maszyny używamy, tym równie lepszej jakości łożyska jesteśmy w stanie wyprodukować. Aby podnieść wydajność łożysk, warto stawiać między innymi na automatyczne linie obrabiarkowe i działy produkcyjne.

 

Obróbka plastyczna i obróbka skrawaniem łożysk tocznych

Produkcja łożysk składa się z kilku etapów. Najważniejsze z nich to obróbka plastyczna, obróbka skrawaniem oraz montaż komponentów. Podczas każdego etapu produkcji sprawdza się kilkakrotnie zarówno pierścienie, jak i elementy toczne, by skontrolować ich jakość. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje na temat tego, jak przebiega proces obróbki plastycznej i skrawaniem.

 

Obróbka plastyczna

Etap obróbki plastycznej składa się z następujących kroków:

 • cięcie wsadu – cięcie materiału na odpowiednie odcinki
 • nagrzewanie
 • matrycowe kucie na tak zwane gorąco
 • odkrywanie wypływki
 • obróbka cieplna
 • skontrolowanie jakości
 • usuwanie zgorzelin
 • kalibrowanie oraz dogniatanie odkuwek
 • kolejna kontrola jakości
 • ostatni krok to odłożenie wyprodukowanych elementów łożyska do składu gotowej produkcji – otrzymujemy odkuwkę pierścienia

Warto mieć na uwadze, że są pewne modele pierścieni, które po kuciu powinny być poddawane rozwalcowywaniu. Dzięki temu zmniejszymy wszelkie naddatki.

 

Obróbka skrawaniem

Po obróbce plastycznej odkuwkę pierścienia poddajemy dalszej obróbce, zwanej skrawaniem. Metoda ta polega na toczeniu oraz fazowaniu wyprodukowanych już elementów. Następnie szlifujemy i dokładnie dogładzamy bieżnie główne oraz pomocnicze. Przy toczeniu usuwamy zbędny materiał, natomiast przy szlifowaniu oraz dogładzaniu uzyskujemy optymalną chropowatość.
Samo szlifowanie obejmuje trzy kroki:

 • szlifowanie wstępne, w tym szlifowanie bieżni i otworu
 • dogładzanie bieżni
 • wyiskrzanie

 

Produkcja łożyskowanych kulek

Przy produkcji elementów tocznych najważniejsze jest, by uzyskać odpowiedni wymiar, kształt i jakość powierzchni. Cały proces rozpoczyna się od cięcia drutu, który w automatycznym urządzeniu poddajemy kształtowaniu. Następnie ukształtowane kulki czyści się z wypływki i przekazuje dalej do obróbki cieplnej. W tym kroku elementy toczne są odłuszczane oraz odpowiednio hartowane. Po szlifowaniu czas na dwukrotne docieranie w oleju. Kulki docierane między optymalnymi tarczami otrzymują odpowiedni kształt. Po docieraniu elementy toczne są oczyszczane z kurzu, stalowego pyłu czy innych zabrudzeń. Zanim jednak powiemy, że kulka jest gotowa, musimy jeszcze dokładnie sprawdzić ich jakość. Właściwie to po każdym kroku produkcji powinniśmy sprawdzać kształt, średnicę, precyzję oraz mikrostrukturę materiału, z którego element toczny jest produkowany. Często producenci przeprowadzają także częste badania zmęczeniowe, wytrzymałościowe oraz dynamiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.