Jak smarować łożyska hybrydowe?

Jak smarować łożyska hybrydowe? Czy rozwiązania mające kulki ceramiczne wymagają w ogóle użycia środka smarnego?

 

 1. Smarowanie łożysk hybrydowych
 2. Technologia stałego smarowania CeramicSpeed

 

Standardowe łożyska toczne wymagają odpowiedniego smarowania. Prawidłowo dobrany środek smarny zapewnia nie tylko płynne działanie, ale także może znacznie wydłużyć okres eksploatacyjny. Na rynku aktualnie znajdziesz różnego rodzaju smary przeznaczone do konkretnych warunków pracy. Pamiętaj, by zwracać uwagę na dodatki uszlachetniające, szczególnie jeśli Twoje łożysko kulkowe lub wałeczkowe będzie pracować w ekstremalnych warunkach. Warto w takiej sytuacji kupić rozwiązanie gwarantujące odpowiednią ochronę przed czynnikami, które niekorzystnie wpływają na żywotność łożysk. Zastanawiasz się, czy modele z ceramicznymi kulkami również należy smarować? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

 

Smarowanie łożysk hybrydowych

lozyska-hybrydoweChociaż łożyska kulkowe czy wałeczkowe wyprodukowane z tworzyw sztucznych nie zawsze wymagają smarowania, to są pewne rozwiązania, w których warto stosować środki smarne. Dotyczy to na przykład komponentów z ceramicznymi kulkami. Odpowiednio dobrane smary skutecznie chronią łożysko przed zanieczyszczeniami i korozją, tym samym gwarantując mu optymalne funkcjonowanie. Dzięki temu jesteśmy w stanie znacząco przedłużyć żywotność komponentu, który pracuje w szczególnie ekstremalnych warunkach.

Dobieranie środka smarnego

Dobierając środek smarny, należy wziąć pod uwagę między innymi następujące parametry:

 • temperatura robocza,
 • typ łożyska,
 • wielkość łożyska,
 • charakter pracy,
 • obciążenie,
 • trwałość,
 • luzy,
 • prędkość,
 • poziom lepkości bazowego oleju,
 • czynniki negatywnie wpływające na pracę/żywotność łożyska.

Źle dobrany środek smarny nie zabezpieczy odpowiednio łożyska tocznego, powodując jego szybsze zużycie. Jeśli masz problem z wybraniem optymalnego smaru, koniecznie skorzystaj z pomocy fachowca.

 

Technologia stałego smarowania CeramicSpeed

Producent łożysk hybrydowych CeramicSpeed opracował specjalną technologię stałego smarowania. Technologia ta wyróżnia się przede wszystkim wydajnością i sprawdza się szczególnie w mocno wilgotnym i zanieczyszczonym środowisku.

Oferta obejmuje środki smarne wysokiej jakości, dopasowane do każdych warunków pracy. Skutecznie chronią łożysko przed zanieczyszczeniami, korozją oraz wysoką temperaturą. Odpowiednio nasmarowane łożyska hybrydowe pracują zatem nie tylko dłużej, ale i ciszej.

Wykorzystywane w komponentach duńskiej marki środki smarne w swoim składzie mają olej bazowy mineralny lub syntetyczny. Oczywiście stosuje się także odpowiednie zagęszczacze, dzięki którym smar przez cały czas utrzymuje się na swoim miejscu. Ponadto składy środków smarnych zawierają odpowiednie dodatki, które optymalizują parametry preparatu.

W przypadku rozwiązań duńskiej marki CeramicSpeed jest możliwość zastosowania własnego środka smarnego. Jeśli żaden z dostępnych smarów nie spełnia Twoich oczekiwań i planujesz wykorzystać inną opcję, skontaktuj się z producentem!