Jakie uszczelnienia techniczne proponuje Timken? Czym wyróżniają się poszczególne rozwiązania i gdzie właściwie znajdą zastosowanie? Dlaczego w łożyskach stosuje się uszczelnienia techniczne? Na powyższe pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.
Aby łożyska i układy pracowały prawidłowo, muszą mieć zagwarantowane odpowiednie smarowanie oraz ochronę przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami. W tym drugim przypadku najczęściej wykorzystuje się poprawnie dobrane uszczelnienia techniczne. To elementy, które nie tylko chronią łożysko toczne oraz środek smarny przed ciałami obcymi, ale także zapobiegają wyciekaniu smaru w trakcie pracy. W asortymencie marki Timken znajdziesz przeróżne rozwiązania związane z uszczelnianiem łożysk. Asortyment obejmuje między innymi uszczelnienia odporne na wysokie temperatury, substancje chemiczne czy ciśnienie. Szczegóły na temat typów uszczelnień i opcji związanych z materiałem, który wykorzystuje się do ich produkcji, znajdziesz w katalogu producenta. W niniejszym artykule natomiast przedstawiamy podstawowe informacje — zapraszamy do szybkiego zapoznania się z treścią wpisu.
Jakie uszczelnienia techniczne produkuje Timken
Asortyment marki Timken obejmuje między innymi uszczelnienie łożysk olejowe. To doskonała opcja dla tych aplikacji, w których mamy do czynienia z obracającymi się wałami, na których montuje się łożyska wymagające regularnego smarowania. Kategoria ta obejmuje przede wszystkim zestawy uszczelnień o-ring, które marka udostępnia w przeróżnych rozmiarach metrycznych oraz calowych. Tego rodzaju uszczelnienia doskonale sprawdzą się niemalże w każdej branży przemysłowej. Poleca się je szczególnie do wykorzystania w motoryzacji, przekładniach, w maszynach stosowanych na produkcji, w pojazdach terenowych czy na rafineriach ropy naftowej.
Uszczelnienie olejowo często nazywa się uszczelnieniem wargowym. Tego rodzaju uszczelnienia precyzyjnie zamykają całą przestrzeń występującą między powierzchniami, które ze sobą współpracują. Dzięki temu skutecznie zapobiega ewentualnemu wyciekowi smaru czy przedostawaniu się do wnętrza układu różnego rodzaju zanieczyszczeń. Takie uszczelnienia olejowe świetnie chronią nie tylko łożyska toczne, ale i inne części, które pracują w maszynach przemysłowych czy pojazdach.
Pierścienie uszczelniające typu V
Pierścienie uszczelniające typu V proponowane przez markę Timken uważa się na uniwersalne rozwiązania. Producent wykonuje je z reguły z nitrylu lub Vitonu. Komponenty tego rodzaju doskonale sprawdzą się szczególnie w mocno zanieczyszczonym środowisku. Dzięki temu, że są elastyczne, sam ich montaż jest bardzo prosty. Parametr związany z elastycznością pozwala także na wykorzystanie pierścieni uszczelniających typu V na wałów, które mają szerszy zakres średnic. Ponadto uszczelnienie tego rodzaju można zamontować na mimośrodowych oraz niewspółosiowych wałach.
Uszczelniające pierścienie typu V świetnie sprawdzą się w pojazdach terenowych, przekładniach, urządzeniach wykorzystywanych na rafineriach ropy naftowej czy na produkcji. Jeśli jesteś zainteresowany uszczelnieniami tego rodzaju, nie zwlekaj i zamów pierścienie już teraz!
Tuleje regeneracyjne Redi-Sleeves
W asortymencie Timken dostępne są również tuleje regeneracyjne Redi-Sleeves. To rozwiązania, które gwarantują uszczelniającą powierzchnię wyróżniającą się wysoką odpornością na korozję. Produkty te wykonuje się ze stali nierdzewnej, która charakteryzuje się przede wszystkim świetną wytrzymałością. Dzięki tulejom regeneracyjnym Redi-Sleeves możesz w tani i szybki sposób naprawić zużyte lub wyżłobione wały. Znajdą zastosowanie w przeróżnych maszynach przemysłowych.
Jakie uszczelnienia Timken dla kolejnictwa wybrać?
Oferta marki Timken obejmuje także pełną gamę uszczelnień technicznych, zaprojektowanych z myślą o kolejnictwie. Jeśli potrzebujesz rozwiązań dla tej branży, sprawdź koniecznie serię EcoTurn oraz HDL. Pierwsza gama obejmuje uszczelnienie labiryntowe, wyróżniające się rewolucyjną budową i zapewniające niższe tarcie w łożyskach. Ponadto tego rodzaju uszczelnienie techniczne gwarantuje równie niższe i przede wszystkim bardziej spójną temperaturę pracy. Doskonale sprawdzą się w połączeniu z łożyskami Timken przeznaczonymi do wagonów towarowych.
Seria HDL obejmuje labiryntowe uszczelnienie hydrodynamiczne. Do zalet uszczelnienia HDL zalicza się niski moment obrotowy, niskie temperatury, gwarancję wydłużenia żywotności środka smarnego oraz trwałości zmęczeniowej. Ponadto uszczelnienie tej gamy skutecznie poprawia także film smarny i korzystnie wpływa na ogólną wydajność całego łożyska. Komponenty, w których wykorzysta się uszczelnienie HDL mają nie tylko niższą temperaturę pracy, ale i są w stanie utrzymać w środku większą ilość smaru.