Łożyska do wrzecion – pigułka

Wrzeciona pracują zwykle w ekstremalnych warunkach. Dlatego również wszelkie komponenty należy odpowiednio dobrać. Dotyczy to również łożyska do wrzecion.

 

  1. Łożyska do wrzecion
  2. Rodzaje i charakterystyka
  3. Zastosowanie łożysk do wrzecion

 

Nowoczesne obrabiarki czy tokarki wymagają równie nowoczesnych części, które będą w stanie sprostać wymaganiom maszyny. Podobnie rzecz wygląda w przypadku łożysk. Dlatego dziś na rynku można znaleźć typowe modele okraszone, jako wariant konkretnie do wrzecion. Jakie są to łożyska? Czym się charakteryzują? I gdzie właściwie znajdą zastosowanie?

 

Łożyska do wrzecion

łożysko hybrydoweŁożyska do wrzecion to najczęściej modele kulkowe skośne – jednorzędowe. W zestawieniu z wariantem standardowym możemy uwzględnić, że od klasycznych różnią się kątem działania. Dobrej jakości łożysko do wrzecion przeznaczone jest przede wszystkim do miejsc, w których ma do czynienia z bardzo wysokimi prędkościami i równie wysokimi obciążeniami. Warto wybierać produkty odznaczające się świetną jakością, zwartą konstrukcją i w których wykorzystano najlepsze materiały, by mieć pewność, że łożysko toczne nie ulegnie przedwczesnej awarii. Nieplanowany przestój podnosi koszty eksploatacji, czego każda firma stara się unikać. W przypadku ekstremalnych warunków pracy i otoczenia najlepszym rozwiązaniem zawsze okazują się nieco droższe rozwiązania niż tanie łożyska toczne.

 

Rodzaje i charakterystyka

łożysko hybrydoweDo zalet łożysk do wrzecion zalicza się przede wszystkim wysoki poziom dokładności w prowadzeniu oraz możliwość osiągania bardzo wysokich prędkości obrotowych. Ponadto jest to wariant charakteryzujący się dużą sztywnością. Zwarta konstrukcja czy krótki czas w przypadku obróbki to kolejne ważne plusy.
We wrzecionach montuje się łożyska skośne, których kąt działania wynosi od 12 do 30 stopni. Od kąta zależna jest między innymi sztywność, nośność, a także obrót mechanizmu. Według specjalistów najlepszym rozwiązaniem jest łożysko skośne o kącie 21 stopni.
Łożyska do wrzecion dostępne są w kilku wariantach. Najpopularniejsze modele to jednorzędowe, ale korzysta się również z wersji dwurzędowych i wielorzędowych. U dystrybutorów można znaleźć łożyska z kulkami ceramicznymi lub stalowymi, o różnych klasach dokładności i różnych kątach działania z koszykiem z mosiądzu lub z tworzywa sztucznego. Podczas wyboru warto zastanowić się również, jaki rodzaj uszczelnienia zastosować. Najpopularniejsze to niewątpliwie dwustronne uszczelnienie gumowe, dwustronne gumowe bezstykowe lub dwustronne metalowe.

 

Łożysko do wrzecion - charakterystyka

 

Zastosowanie łożysk do wrzecion

Łożyska do wrzecion pracują – jak sama nazwa wskazuje – przy wrzecionach. Spotykane są przede wszystkim w szlifierkach, frezarkach i tokarkach. Równie często montuje się je w centrach obróbczych i w wiertarkach – szczególnie tych, które przeznaczone są do wiercenia ogromnych otworów.