Budowa łożysk

Omówiliśmy już wstępne informacje dotyczące łożysk – czym są, skąd się wzięły, a także, dlaczego ich potrzebujemy. W dalszej części zajmiemy się budową.

 

Łożyska składają się z dwóch pierścieni – wewnętrznego i zewnętrznego – różniących się od siebie rozmiarami. Pierścienie mogą się ze sobą stykać lub nie – jest to zależne od tego, jaki typ łożyska wybierzemy. Jak można łatwo wywnioskować, pierścień wewnętrzny jest mocowany na wale, a zewnętrzny w oprawie czy obudowie.

Łożyska mają również swoje bieżnie: główną i pomocniczą. Ta pierwsza jest od przenoszenia obciążeń głównych, pomocnicza zaś zajmuje się pozostałymi obciążeniami. Pisząc obciążenia główne mamy na myśli te obciążenia, do których został przystosowany dany rodzaj łożyska. Obciążenia przenoszone są albo na elementy wspierające konstrukcję, albo na podłoże.

Niektóre modele łożysk mają jeszcze dodatkowe elementy, które umieszcza się między pierścieniami. Mogą to być na przykład kulki. Głównym zadaniem segmentu pośredniczącego jest, chociażby zmniejszenie tarcia, co równa się ze zmniejszeniem strat energii. Jeśli natomiast takiego elementu dodatkowego brakuje, wtedy mamy do czynienia z łożyskami ślizgowymi.

 

Więcej informacji na ten temat będzie w kolejnej części, gdzie przyjrzymy się znacznie bliżej konkretnym podziałom łożysk.

2 thoughts on “Budowa łożysk”

  1. Strasznie to wszystko skomplikowane, dobrze że mogłam skorzystać z waszej pomocy przy doborze łożyska. Wielki plus dla was chłopaki :*

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.