Co to jest łożysko oporowe?

Co to jest łożysko oporowe?

Co to jest łożysko oporowe? Czym modele te wyróżniają się na tle popularnych rozwiązań? Gdzie stosujemy łożyska oporowe? Jeśli szukasz informacji na temat modeli wzdłużnych, zapraszamy do lektury.

 

  1. Łożyska oporowe – co to?
  2. Łożysko oporowe – rodzaje
  3. Gdzie stosujemy łożyska wzdłużne?

 

Łożyska toczne dzieli się według różnych kryteriów. Jeden podział wiąże się na przykład z nominalnym kątem, a dokładniej z kierunkiem sił. W tym przypadku wyróżnia się łożyska poprzeczne, wzdłużne oraz poprzeczno-wzdłużne. W której grupie umieszcza się tytułowe modele oporowe? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dzisiejszym artykule.

 

Łożyska oporowe – co to?

Wydajne łożyska oporowe to nic innego, jak łożyska wzdłużne, wyposażone – na przykład – w elementy toczne w postaci kulek. Modele te to najpopularniejsze rozwiązanie, dostępne w wersji jednokierunkowej, dwukierunkowej lub skośnej. Oczywiście niektóre oferty obejmują także łożyska baryłkowe, igiełkowe lub walcowe w wariancie wzdłużnym.

Komponenty wzdłużne wyróżniają się tym, że w teorii przenoszą tylko i wyłącznie obciążenia osiowe. Do zalet rozwiązań tego rodzaju zalicza się niski poziom tarcia, wysoką nośność, niezawodność oraz trwałość.

 

Łożysko oporowe – rodzaje

lozysko-oporoweWspomniane łożyska kulkowe wzdłużne – inaczej oporowe – to modele jedno- lub dwukierunkowe. Te pierwsze składają się z jednego pierścienia wewnętrznego i jednego zewnętrznego. Przenoszą obciążenia wzdłużne tylko w jednym kierunku i są bardziej czułe w przypadku obciążeń poprzecznych. Na tle innych rozwiązań wyróżniają się wysoką precyzją oraz sztywnością. Dwukierunkowe produkty natomiast przenoszą obciążenia w obu kierunkach. Zbudowane są z dwóch pierścieni zewnętrznych i jednego wewnętrznych. W większości przypadków łożyska oporowe kulkowe dwukierunkowe projektuje się jako modele rozłączne. Zatem pierścienie można montować niezależnie od siebie, co znacząco ułatwia całą procedurę mocowania. Komponenty dwukierunkowe gwarantują świetną precyzję i dokładność ruchu.

 

Gdzie stosujemy łożyska wzdłużne?

Łożyska oporowe to komponenty, które stosuje się przede wszystkim w przemyśle maszynowym i rolniczym. Biorąc pod uwagę właściwości, produkty te świetnie sprawdzą się przy niewielkich wałach, szczególnie w aplikacjach, w których mają do czynienia z bardzo dużymi prędkościami.

Jeśli szukasz niezawodnych rozwiązań, koniecznie sprawdź łożyska oporowe FAG, FŁT Kraśnik czy NSK. Gwarantujemy, że produkty wspomnianych marek spełnią Twoje oczekiwania! W przypadku problemów ze znalezieniem optymalnego komponentu skontaktuj się z naszymi specjalistami. Wspólnie dobierzemy odpowiednie łożysko oporowe – lub inne – dla Ciebie.