Czy warto stosować odrdzewiacze?

Czy warto stosować odrdzewiacze?

Czy warto stosować odrdzewiacze? Który preparat wybrać? Jaki rodzaj odrdzewiacza sprawdzi się przy metalu? Odpowiedzi znajdziesz w dzisiejszym artykule. Zapraszamy.

 

    1. Co to jest korozja?
    2. Czy warto stosować odrdzewiacz do metalu?
    3. Rodzaje odrdzewiaczy

 

Aby znaleźć optymalny odrdzewiacz należy w pierwszej kolejności zapoznać się z właściwościami interesujących nas produktów. Dziś omówimy standardowe preparaty, a także wskażemy, które rozwiązania sprawdzą się przy metalach. Zanim jednak przejdziemy do tematu, warto przypomnieć, czym właściwie jest korozja. Bo ze zjawiskiem tym najczęściej powiązane są właśnie odrdzewiacze.

 

Co to jest korozja?

korozjaKorozja to zjawisko, które objawia się w postaci rdzy. A rdza to wynik utleniającego się żelaza (lub innej stopy żelaza). Korozja pojawia się szczególnie w mocno wilgotnym środowisku oraz wodnym otoczeniu. Niekorzystnie wpływa na materiał, powodując proces jego degradacji. Skutkiem korozji najczęściej są wżery, które następnie przeistaczają się w dziury. Materiały w pewnym momencie mogą nie tylko kruszeć, ale i zwyczajnie się rozpadać.

Dlatego zawsze w takich sytuacjach należy stosować odpowiednie zabezpieczenie w postaci powłok ochronnych. Warto inwestować w rozwiązania, które tworzą skuteczne zabezpieczenie materiału przed wilgocią. A jak powstrzymać proces kordowania? Jak zapobiec rozwijaniu się korozji, kiedy ta zaczyna pojawiać się w danej aplikacji? Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy dokładnie wyczyścić element, stosując na przykład specjalny odrdzewiacz do metalu.

 

Czy warto stosować odrdzewiacz do metalu?

Zadaniem preparatów do usuwania rdzy jest wywołanie odpowiedniego procesu chemicznego, dzięki któremu szkodliwe zjawisko jest skuteczne wypłukiwane. Korozja jest jednak nieodwracalna, dlatego powstałe szkody nie znikną tuż po zastosowaniu preparatu. Jedynie rdza zostanie usunięta, ale wszelkie ubytki, które do tej pory pojawiły się na materiale, zostaną.

Wielu specjalistów zastrzega jednak, by przed użyciem odrdzewiacza, spróbować rdzę usunąć inną metodą – na przykład za pomocą drucianej szczotki. Preparaty tego rodzaju używa się jedynie do usunięcia resztek korozji, wypłukiwania rdzy z trudno dostępnych miejsc i ubytków, a także do wyczyszczenia elementów z wierzchu przed dalszą ich obróbką – np. przed lakierowaniem. Często odrdzewiacze wykorzystuje się także do luzowania zabezpieczonej nakrętki lub śruby.

Zatem warto stosować odrdzewiacze, jednakże w pierwszej kolejności poleca się usuwanie rdzy mechaniczną metodą.

 

Rodzaj odrdzewiaczy

Na rynku znajdziesz odrdzewiacze różnego rodzaju. Preparaty można podzielić na kilka grup, biorąc pod uwagę ich skład oraz możliwości. I tym samym wyróżniamy substancje wyprodukowane na bazie kwasów, które skutecznie rozpuszczają korozję. Przy odrdzewiaczach tego typu należy po ich zastosowaniu wykorzystać specjalne produkty czyszczące.

Dostępne są także odrdzewiacze penetrujące, najczęściej w formie sprayu. Pozwalają na bezproblemowe odkręcenie zabezpieczonych śrub skorodowanych i równocześnie gwarantują, że podczas demontażu nie urwiemy przypadkowo gwintu.

Ponadto w wielu ofertach możesz znaleźć preparaty, które w swoim składzie mają dwusiarczek molibdenu. Te odrdzewiacze nie tylko skutecznie usuwają korozję, ale także zmniejszają ryzyko rozwijania się korodowania.
Oczywiście dostępne są również wielofunkcyjne preparaty, które nie tylko pełnią funkcję odrdzewiacza, ale także doskonale czyszczą nasmarowane elementy, smarują i je odpowiednio zabezpieczają.