Czym jest sprzęgło przemysłowe?

Czym jest sprzęgło przemysłowe?

Czym jest sprzęgło przemysłowe? Wielokrotnie omawialiśmy poszczególne rodzaje komponentów, a niniejszym artykułem uzupełnimy wiedzę ogólną. Zatem, jeśli zastanawiasz się, co to jest sprzęgło, zapraszamy do lektury.

 

  1. Co to jest sprzęgło?
  2. Podział sprzęgieł

 

Sprzęgła to takie komponenty, które muszą być poprawnie dobrane do aplikacji. Aby mieć pewność, że maszyna będzie przez cały czas prawidłowo i niezawodnie pracować, należy zamontować odpowiedni model. W innym przypadku narażamy się na awarię i nieplanowany przestój, a to z kolei wiąże się z wyższymi kosztami eksploatacyjnymi i równie dużymi stratami. Zanim jednak rozpoczniesz poszukiwania optymalnego rozwiązania, koniecznie zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat sprzęgieł oraz ich poszczególnych odmian.

 

Co to jest sprzęgło?

sprzeglo-zebate.jpgPrzemysłowe sprzegło jest komponentem, który pracuje w maszynach i urządzeniach. Jego zadaniem jest łączenie oraz rozłączanie wałów, a także przekazywanie momentu obrotowego. Odpowiednio dobrane sprzęgła KTR montuje się przy wale czynnym – inaczej napędowym i biernym – napędzanym. To właśnie z tego pierwszego na ten drugi przekazywany jest przez komponent wspomniany moment obrotowy.

Standardowy element zbudowany jest przede wszystkim z napędzającego członu, który montuje się na wale napędzającym. Sprzęgło ma także człon napędzany, który – analogicznie – instaluje się na wale biernym (napędzanym). Ponadto komponent składa się z elementów łączących.

 

Podział sprzęgieł

Sprzęgła produkuje się w różnych wariantach. Dzięki temu znajdziesz najbardziej dopasowane rozwiązanie dla swojej aplikacji. Do najpopularniejszych komponentów zalicza się przede wszystkim sprzegła sztywne, samonastawne i nastawne. Modele sztywne sprawdzą się tam, gdzie w trakcie montażu jesteśmy w stanie dokładnie ustawić wały względem siebie i to ustawienie pozostaje takie samo przez cały okres pracy maszyny. Samonastawne rozwiązanie zaś poleca się w aplikacjach, w których podczas instalacji mamy problem z precyzyjnym ustawieniem wałów lub kiedy wiemy, że przy pracy wały mogą zmieniać swoje położenie.

Na rynku znajdziesz także sprzęgła podatne, polecane przede wszystkim aplikacjom, w których narażone są na zmienne obciążenia lub uderzenia. Tam, gdzie mamy do czynienia ze zmianą prędkości, kierunku obrotów czy wymagana jest konieczność skutecznego łączenia i rozłączenia zespołów, wykorzystuje się tak zwane sprzęgła włączalne.

Dla aplikacji, w których ważne jest, by wał obracał się tylko w jednym kierunku, poleca się zamontować sprzęgła jednokierunkowe. Natomiast tam, gdzie musimy zastosować odpowiednie zabezpieczenie przed przeciążeniem, montuje się sprzęgła bezpieczeństwa, które przy przekroczeniu pewnej wartości, rozłączają wały.