LOTO - wyższy poziom bezpieczeństwa

LOTO – wyższy poziom bezpieczeństwa

Jak zwiększyć bezpieczeństwo w miejscu pracy? Mamy dziś dla Was propozycję – system LOTO, który wprowadzi ochronę pracowników na wyższy poziom.

 

  1. Czym jest system LOTO?
  2. Rodzaje zagrożeń
  3. Czy warto inwestować w Lockout Tagout?

 

Bezpieczeństwo i higiena pracy to dwa pojęcia, których pod żadnym pozorem nie można ignorować. Dlatego warto korzystać z różnych rozwiązań, które dają jak najlepszą gwarancję ochrony Twoich pracowników.

 

Czym jest system LOTO?

LOTO, skrót od Lockout / Tagout to procedura, której celem jest podnoszenie poziomu bezpieczeństwa w każdym miejscu pracy. Lockout – inaczej zamknąć – polega na zamontowaniu odpowiedniej blokady i/lub kłódki w krytycznym punkcie, aby zablokować źródło energii. Czynność ta ma informować pracowników, że właśnie trwa konserwacja maszyny i tym samym zabronić jakiejkolwiek manipulacji źródłem energii.
Tagout natomiast to krok związany z oznaczaniem miejsca. Na tym etapie wdrażania systemu dobierane są optymalne tabliczki, zawierające informacje na temat danej blokady, odpowiadające na pytanie, dlaczego w ogóle urządzenie zostało wyłączone i tak dalej.

Dzięki systemowi LOTO pracownik będzie wiedział, że dopóki blokada nie zostanie ściągnięta przez odpowiednie osoby, uruchamianie maszyny jest zabronione. Zresztą z założoną blokadą i tak nie byłby w stanie urządzenia włączyć. Jeśli jednak obawiasz się, że z zabezpieczeniem tego rodzaju któryś z Twoich pracowników mógłby sobie łatwo poradzić, skorzystaj kłódek dostępnych w ofercie Brady. Wtedy będziesz miał pewność, że zamontowana blokada nie zostanie w żaden sposób ściągnięta.

 

Rodzaje zagrożeń

Podczas konserwacji, remontu czy czyszczenia maszyny mogą występować różne zagrożenia, powodujące zarówno uszkodzenia majątkowe, jak i zdrowotne pracowników. Aby ułatwić poszukiwania odpowiednich komponentów, wyszczególniono trzy obszary:

  • zagrożenia mechaniczne
  • zagrożenia elektryczne
  • zagrożenia chemiczne

Zagrożenia mechaniczne

Produkty eliminujące zagrożenia mechaniczne są postawą LOTO. Odpowiadają za blokowanie każdej energii, którą doprowadza się do danej maszyny przemysłowej. Każda energia może nieoczekiwanie maszynę uruchomić, dlatego tak ważne jest, aby je wszystkie zablokować. W tym celu stosuje się między innymi specjalistyczne blokady hydrauliki i pneumatyki.

Zagrożenia elektryczne

W ofercie marki Brady możesz znaleźć konkretne produkty, których celem jest eliminowanie zagrożeń elektrycznych. Jest to asortyment dla różnych wyłączników, zabezpieczających przed niespodziewanym włączeniem maszyny. Sytuacja bywa niebezpieczna, szczególnie jeśli maszynę uruchomi w nieoczekiwanym momencie pracownik i tym samym narazi się na uszczerbek na zdrowiu.
Aby ustrzec się przed zagrożeniami elektrycznymi, proponujemy specjalne zabezpieczenia, które montuje się na wyłącznikach prądu, przełączniki, bezpieczniki miniaturowe, topikowe, zabezpieczenia przemysłowych złączy czy gniazd elektrycznych. Oferta jest dosyć szeroka, dysponuje produktami zarówno uniwersalnymi, jak i przystosowanymi do konkretnych aplikacji. Dzięki temu gwarantujemy, że znajdziesz optymalne rozwiązanie dla siebie.

Zagrożenia chemiczne

Zagrożenia chemiczne istnieją w miejscu, w którym różne substancje doprowadzane są do maszyny przemysłowej. W tym celu wykorzystuje się na przykład rurociągi, dlatego, aby wyeliminować zagrożenie tego rodzaju, należy zastosować blokady dla zaworów kulowych, motylkowych czy zasuw wyposażonych w pokrętło. Oczywiście lista asortymentu związanego z eliminowaniem ryzyka chemicznego jest znacznie dłuższa, ponieważ różne mogą być aplikacje. Należy sprawdzić ofertę i dopasować blokadę do danej aplikacji.

 

Czy warto inwestować w Lockout Tagout?

Czy warto inwestować w Lockout Tagout? Oczywiście, że tak! Dzięki systemowi zwiększysz poziom bezpieczeństwa w swoim miejscu pracy. Nawet najlepiej przeszkolony pracownik może pewnego dnia popełnić błąd, którego konsekwencją będzie albo szkoda majątkowa, albo uszczerbek na zdrowiu. Aby ten poziom podnieść, wystarczy skorzystać z produktów do odłączania i zabezpieczania energii zasilającej urządzenia przemysłowe, na czas przeprowadzania konserwacji czy remontów.