Pasek klinowy czy wieloklinowy

Pasek klinowy czy wieloklinowy?

Pasek klinowy to najpopularniejszy i uniwersalny pas napędowy. Jednakże coraz większym zainteresowaniem cieszy się model wieloklinowy.

 

  1. Pasek klinowy
  2. Pas wieloklinowy – charakterystyka
  3. Zastosowanie pasa klinowego i wieloklinowego

 

Zatem, który z pasów napędowych jest trwalszy i efektywniejszy? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć, przedstawiając charakter obu rozwiązań, wraz z ich zaletami i możliwościami. Jeśli jesteś zainteresowany tematem, zostań z nami.

Pasek klinowy

Standardowy pas klinowy wykorzystywany jest do przenoszenia momentu obrotowego z koła pasowego czynnego, na koło bierne odbiorczych urządzeń. Moment ten przenoszony jest dokładnie za pośrednictwem tarcia, które wytwarza się między paskiem klinowym a wspomnianym kołem.
Klasyczny pasek klinowy jest rozwiązaniem uniwersalnym i najpopularniejszym, które znajdzie zastosowanie w wielu aplikacjach. A właściwie był najpopularniejszy jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku. Mniej więcej w tamtym okresie na rynek weszły pasy wieloklinowe, odznaczające się lepszą trwałością i wydajnością.

Pas wieloklinowy – charakterystyka

Pierwszy pas wieloklinowy pojawił się na rynku w 1982 roku. Jak wspomnieliśmy, wariant klinowy jeszcze w latach 90. cieszył się powodzeniem, to z roku na rok sukcesywnie był wypierany przez model wieloklinowy, który zdecydowanie charakteryzuje się lepszymi parametrami.
Na rynku debiutował jako pasek wieloklinowy, będący połączeniem kilku rozwiązań klinowych. Większa ilość rowków sprawia, że komponent jest bardziej elastyczny i znacznie lepiej trzyma się kół pasowych, z którymi współpracuje. Dodatkową zaletą tego rodzaju rozwiązania jest fakt, że bez problemu może pracować również z kołami mającymi mniejszą średnicę.
Ze względu na rowki, paski napędowe wieloklinowe nazywa się również paskami wielożebrowymi lub – po prostu – wielorowkowymi.

Zastosowanie pasa klinowego i wieloklinowego

Paski wieloklinowe są trwalsze i szersze od pasków klinowych. Inwestując w model wielorowkowy, otrzymujesz jeden, większy komponent, podczas gdy decydując się na standardowy klinowy, musiałbyś zakupić – na przykład – dwa osobne komponenty. Ale to niejedyny aspekt, którym różnią się wspomniane warianty od siebie.
Paski klinowe podczas pracy wykorzystują w głównej mierze boczne krawędzie. Natomiast paski wieloklinowe pracują całą powierzchnią. Pełniejszy kontakt z kołami zapewnia lepszą wydajność oraz sprawia, że po prostu pracują ciszej.

Wysokiej jakości paski klinowe znajdą zastosowanie w wielu branżach przemysłowych. Doskonale sprawdzają się jako pasy rolnicze czy motoryzacyjne. W przypadku samochodów rozwiązania klinowe wykorzystywane są raczej w starszych modelach. We współczesnych producenci sięgają częściej po wariant wielorowkowy.

Poza pojazdami ciężarowymi pasy wieloklinowe często są montowane w urządzeniach AGD oraz tam, gdzie od komponentu tego rodzaju wymaga się zdolności do przenoszenia bardzo dużych mocy przy wysokich prędkościach.