Rodzaje systemów transportowych

Rodzaje systemów transportowych

Szukasz wydajnych systemów transportowych do swojej firmy? Nie wiesz, które rozwiązanie będzie dla Ciebie odpowiednie? Odpowiedzi szukaj w niniejszym artykule.

 

  1. Na co zwracać uwagę, wybierając system transportowy?
  2. Systemy transportowe – rodzaje

 

Przenośniki są rozwiązaniem, które wykorzystuje się w wielu branżach przemysłowych. Służą oczywiście do transportowania materiałów z jednego punktu do drugiego. I mogłoby się wydawać, że wybór jednego rozwiązania będzie prosty. Jednakże są pewne czynniki, które musimy wziąć pod uwagę, podejmując ostateczną decyzję. Jakie?

 

Na co zwracać uwagę, wybierając system transportowy?

Wybierając przenośniki, musimy w pierwszej kolejności określić specyfikacje produktów, które będą transportowane. Równie istotne są wymagania związane z transportem danych materiałów. Waga produktów ma wpływ na przykład na średnicę rolek, ich rozstaw, a także na moc silnika i ewentualny materiał stołu rolkowego. Wiadomo, że jeśli transportowane materiały są ciężkie, wypada zainwestować w rozwiązanie solidne i wytrzymałe.
Kolejnym czynnikiem – który należy wziąć pod uwagę – jest wymiar. Im większy produkt, tym większa powinna być taśma. Chodzi o to, by materiał zmieścił się na przenośniku.
Równie istotny jest rodzaj transportowanego materiału. Na przykład przy szklanych butelkach często wykorzystuje się taśmy rolkowe, o niższej prędkości, niż w przypadku transportowania worków z wiórami czy drewnianych skrzynek.’

 

Systemy transportowe – rodzaje

Dla procesów produkcyjnych szczególnie polecane są następujące rozwiązania:

 

Przenośnik taśmowy

Systemy tego rodzaju są najpopularniejszym rozwiązaniem z napędem, stosowanym w każdej branży przemysłowej. Przenośnik taśmowy jest w większości przypadków zbudowany jest z minimum dwóch kół pasowych, na których montuje się pas napędowy, będący jednocześnie elementem, który przesuwa ładunek. Wspomniany pas przenośnika najczęściej produkuje się z gumy lub z materiału PCV. Do zalet przenośników taśmowych zalicza się przede wszystkim opłacalność i skuteczność w procesach rodzaju wsadowego. Przy wadach natomiast warto pamiętać, że ścierny materiał może znacząco uszkodzić pas. Równie nieco gorzej może radzić sobie z większymi obciążeniami.

 

System wózków belkowych

Rozwiązania podwieszane, a w szczególności systemy belkowych wózków podwieszanych za pośrednictwem haka to wszechstronna opcja, znana od długiego czasu. Zastosowanie znajdą właściwie wszędzie, nawet w domowych warsztatach. Doskonale radzą sobie z przenoszeniem ciężkich ładunków na montażowych liniach czy po zakrętach. Nieco gorzej jednak wypadają na spadkach czy pochyłościach.

 

Przenośnik podwieszany

System podwieszany, który używa koła pasowe lub pojedynczą szynę, mającą zamknięty tor, to opcja wykorzystywana do transportowania ciężkich ładunków. Do zalet przenośników podwieszanych zalicza się przede wszystkim ruch dwukierunkowy, bezpieczeństwo czy możliwość wykorzystania do przemieszczania podłogi. Nie jest jednak pozbawione wad. W przypadku awarii naprawa trwa nieco dłużej niż w przypadku innych rozwiązań. Ponadto jest to nieco drogi system oparty na łańcuchach, które z kolei trzeba regularnie smarować.

 

Łańcuchowy przenośnik

Przenośniki łańcuchowe są podobnym rozwiązaniem do systemów taśmowych. Różnica polega na tym, że taśmę zastąpiono siatką. W większości przypadków jest to system odznaczający się niskimi kosztami eksploatacyjnymi, zapewniający łatwy montaż, a także doskonale radzący sobie z dużymi obciążeniami. Do wad rozwiązania łańcuchowego zalicza się często mocno ograniczoną prędkość, a także wysokie zużycie energii – wyższe, niż w przypadku innych systemów. Ponadto nie jest polecany do transportowania delikatnych czy lekkich ładunków.

 

Płytkowe przenośniki

System płytkowy jest świetnym rozwiązaniem do transportowania cięższych i większych ładunków. Płytki (lub listwy) produkuje się zwykle ze stali lub z drewna. Najczęściej całość pracuje na rolkowych łańcuchach. Do zalet przenośników płytkowych zalicza się również dłuższą żywotność. Niestety sam montaż, jak i konserwacja są nieco droższe niż w przypadku innych rozwiązań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.